Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Anakartınızda XMP ile RAM Frekansı Artırma

Anakartınızda XMP ile RAM Frekansı Artırma

Bu rehberimizde, anakartınızın BIOS menüsü üzerinden XMP aracılığıyla nasıl RAM frekans sınırlamasını kaldırabileceğinizi aktarıyoruz.

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
34 0
XMP

XMP (Extreme Memory Profile), Intel tarafından geliştirilen fakat AMD sistemlerde de kullanılabilen hız aşırtma odaklı RAM frekans hızını artırabilmenizi sağlayan bir teknolojidir.
XMP açmadığınız takdirde RAM belleğiniz JEDEC standartlı frekans ve gecikme değerleriyle çalışacaktır. Örneğin varsayılan olarak 2400 MHz gibi değerlerde çalışan belleğinizi XMP teknolojisini aktif ederek üreticinin size vadettiği değer olan 3200 MHz frekansında çalıştırabilirsiniz. Bu da daha çok performans demek.

XMP Nasıl Aktif Edilir?

Öncelikle BIOS sürümünüzün güncel olduğuna emin olun. Güncel BIOS sürümü, örnek vermek gerekirse anakartınızın DDR5 bellek uyumluluğunun iyileştirilmesi, yüksek frekanslı bellekleriniz veya 48 GB gibi yüksek modüller için uyumluluğun artması açısından önemli.

Bilgisayarınızın ön yükleme aracı olan BIOS’a erişebilmek için anakart üreticiniz tarafından ayarlanan F10, F2, F12, F1 veya DEL gibi tuşlardan birine basmanız gerekiyor. Sonrasında BIOS menüsü üzerinden “DRAM Settings” bölümünden gelişmiş ayarlarla XMP seçeneklerine erişebilirsiniz. Normal şartlarda Extreme Memory Profile varsayılan olarak “Disabled” yani devre dışı olarak gelecektir. XMP adı altında “Profile 1” “Profile 2” gibi profillerden sisteminizin desteklediği en yüksek frekansı seçebilirsiniz. Bu bağlamda sisteminizin bu frekansta sorunsuz çalıştığından emin olabilmek için bu ayarlarla BIOS’u kaydedip sistemi yeniden başlatın. Ayrıca AIDA64 Memory Benchmark gibi programlar aracılığıyla yeni modülünüzün performansını test etmenizi öneriyoruz.

BIOS

Son olarak ne kadar çok frekansın, o kadar çok performans ve ısınma olduğunu hatırlatalım. Bu rehberimizde anlamadığınız veya takıldığınız bir husus var ise yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
18
6
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir