Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD, Çinli elektrikli otomobillere ek vergi uygulayacak

ABD, Çinli elektrikli otomobillere ek vergi uygulayacak

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
88 0
SU7

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’den gelen elektrikli araçlar ve güneş pilleri gibi temiz enerji ürünlerine yönelik tarifelerde bir artış olacağını duyurmaya hazırlanıyor. Konuya aşina olan kaynaklara göre, Çin’in elektrikli araç ithalatına uygulanan tarife yüzde 25’ten yüzde 100’e yükselirken, ABD’ye ithal edilen tüm otomobillere yüzde 2.5 ek vergi uygulanacak.

ABD’nin Çin ticari endişeleri artıyor

ABD’li yetkililer, yeni gelişen temiz enerji pazarını, özellikle de Çin’in daha uygun fiyatlı araçlarıyla rekabet etmekte zorlanan yerli elektrikli araç üreticilerini korumak istiyor. Bu bağlamda hazırlanan bir rapor, Çin’in elektrikli bataryalar da dahil olmak üzere 44 yeni teknolojiden 37’sine ilişkin araştırmalarda ABD’yi geride bıraktığını ve bu alanlarda yüksek bir tekelleşme riski oluşturduğunu ortaya koydu.

Bu yeni tarifelerin ABD elektrikli araç pazarı üzerindeki kesin etkisi belirsizliğini koruyor. Çinli elektrikli otomobil üreticileri, mevcut tarife politikaları nedeniyle odaklarını büyük ölçüde ABD pazarından uzaklaştırdı ve bunun yerine Brezilya, İsrail ve Tayland gibi ülkelerde gelişmekte olan elektrikli otomobil pazarlarına odaklandı. Özellikle, bu ülkelerde en çok satan elektrikli araçlar Çinli elektrikli araç üreticisi BYD Co. tarafından üretiliyor.

elektrikli otomobil

Çinli güneş enerjisi şirketleri, gümrük vergilerini aşmak için ABD’ye ağırlıklı olarak üçüncü ülkeler üzerinden ihracat yapıyor. Ancak bu ticaret stratejisi ABD’li firmalar tarafından giderek daha fazla mercek altına alınıyor.

Tarifelerdeki bu artış, ABD’nin Çin’in ticaret politikalarına ilişkin artan endişesini yansıtıyor. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir