Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. ABD, Rusya bağlantısı nedeniyle Kaspersky’i yasaklıyor

ABD, Rusya bağlantısı nedeniyle Kaspersky’i yasaklıyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
58 0
kaspersky

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Amerika Birleşik Devletleri’nin antivirüs yazılımı üreten Kaspersky‘yi kara listeye alma ve Rus şirketin Kremlin ile bağlantıları olduğu iddiası nedeniyle yasaklama planlarını açıkladı. BBC‘ye göre, Putin’in şirket üzerinde etkisi olabilir ve bu bağlamda ABD’nin altyapısını ve hizmetlerini riske atabilir. İşte detaylar

ABD, Kaspersky antivirüs yazılımlarını engelliyor

ABD Ticaret Bakanlığı bu hususla ilgili, “Kaspersky artık diğer faaliyetlerin yanı sıra, yazılımını Amerika Birleşik Devletleri’nde satamayacak veya halihazırda kullanımda olanlarda güncelleme yapamayacak” dedi.
Yasak; yazılım güncellemelerini, satıcıların ve Kaspersky ürünlerinin lisanslanmasını 29 Eylül’den itibaren yasaklayacak ve yeni işlemler 30 günlük bir bildirimle kısıtlanacak. Buna ben ek olarak Ticaret Bakanlığı, uygulanan kısıtlamaları ihlal eden perakendecilere para cezası uygulanacağını bildirdi.

ABD

Resmi bir açıklamada Kaspersky, “ABD Ticaret Bakanlığı’nın Kaspersky yazılımının Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımını yasaklama kararının farkında olduğunu” söyledi. Ayrıca, kararın şirketin ABD’de siber tehdit istihbaratı tekliflerini veya eğitimini satma ve tanıtma sürecini etkilemediğini belirtiyor. Şirket, Kaspersky ürünlerinin güvenliği için bağımsız bir doğrulama sistemi önerdiğini söylüyor ve “Ticaret Bakanlığı’nın kararını Kaspersky ürün ve hizmetlerinin bütünlüğünün kapsamlı bir değerlendirmesinden ziyade mevcut jeopolitik iklime ve teorik endişelere dayanarak verdiğine” inanıyor.

Kaspersky, dünyayı tehditlerden korumaya kararlı olduğunu ve işinin “2023’te satış rezervlerinde %11’lik bir büyüme ile esnek ve güçlü” olmaya devam ettiğini söylüyor. Şirket, itibarına ve ticari çıkarlarına zarar vermeye çalışan eylemlere karşı kendini savunmaya devam edeceğini de belirtti. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir