Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Nasıl Yapılır?
 4. »
 5. Açıköğretim üniversite kayıtları nasıl yapılır?

Açıköğretim üniversite kayıtları nasıl yapılır?

Aslı Çapar Işık Aslı Çapar Işık - - 4 dk okuma süresi
75 0
açıköğretim üniversite kayıtları nasıl yapılır

Açıköğretim üniversite kayıtları nasıl yapılır sorusu, açık öğretim sistemine dahil olarak yükseköğrenim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin merak ettiği bir konudur. Biz de bu yazımızda öğrencilerimiz kafalarındaki soru işaretini gideriyoruz.

Açıköğretim üniversite kayıt için okula gitmeye gerek var mı?

Üniversite eğitimi almak birçok kişinin hayatında önemli bir dönüm noktasıdır. Ancak, geleneksel üniversite eğitimine zaman veya mekân açısından uyum sağlayamayanlar için açık öğretim mükemmel bir alternatif sunar. Peki, açık öğretimde kayıt için okula gitmek şart mı?

Hayır, değil. Derslerin bile sanal ortamda yapıldığı bu sistemde söz konusu kayıt olunca da okula gitme şartı aranmıyor. Bundan dolayı, bulunduğunuz şehirden ayrılmadan istediğiniz okula kaydolabilirsiniz.

Açık Öğretim üniversite kimler kayıt yaptırabilir?

Açıköğretim üniversite kayıtları nasıl yapılır sorusunun yanında merak edilen diğer bir konu da bu programa kimlerin başvurabileceğidir. İşte, bu program için kayıt olabilecek kişiler listesi!

 • Lise Mezunları: Açık öğretim üniversitelerine kayıt yaptırmak isteyenlerin en az lise veya dengi bir okuldan mezun olmaları gerekir.
 • Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS): Türkiye’deki açık öğretim fakültelerine kayıt yaptırmak isteyenlerin genellikle YKS’ye girmeleri ve yeterli puanı almaları gerekir.
 • Yatay Geçiş Yapmak İsteyenler: Başka bir yükseköğretim kurumunda okuyan öğrenciler, belirli şartları sağladıkları takdirde açık öğretim fakültelerine yatay geçiş yapabilirler.
 • Ön Lisans Mezunları: İki yıllık ön lisans programlarından mezun olanlar, açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yaparak kayıt yaptırabilirler. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile geçiş yapılır.
 • İkinci Üniversite İmkanı: Hali hazırda bir üniversite mezunu veya öğrencisi olan kişiler, açık öğretim fakültelerinden bir başka bölüm okumak istediklerinde herhangi bir sınava girmeden doğrudan kayıt yaptırabilirler.
 • Yabancı Uyruklu Öğrenciler: Yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’deki açık öğretim fakültelerine kayıt yaptırabilirler. Bunun için genellikle kendi ülkelerindeki denklik işlemlerini tamamlamaları ve gerekli belgeleri sunmaları gerekir.

İlginizi çekebilir; https://teknolojikampusu.com/odtu-bilgisayar-muhendisligi-hakkinda-merak-edilenler

YKS’ye girmeden açıköğretime kaydolunur mu?

Türkiye’de, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına dayanmadan doğrudan açık öğretim programlarına kaydolma imkânı bulunmamaktadır. Açık öğretim fakültelerine (Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi) kaydolabilmek için YKS’ye girerek gerekli puanı almak gerekmektedir. Bu sınavın ardından ilgili açık öğretim programına yerleştirme yapılır.

Ancak, belirli koşulları sağlayan öğrenciler için bazı istisnalar olabilir. Örneğin:

 • İkinci Üniversite Programları: Bir üniversite programına zaten kayıtlı olan öğrenciler, YKS’ye girmeden ikinci bir üniversite olarak açık öğretim programlarına kaydolabilirler.
 • Meslek Yüksekokulu Mezunları: Meslek yüksekokulu mezunları, açık öğretim lisans tamamlama programlarına dikey geçiş yapabilirler.

Bu istisnalar dışında, genel olarak açık öğretim programlarına kaydolabilmek için YKS’ye girmek ve ilgili puanı almak gerekir.

Sonuç olarak, yazımızda açıköğretim üniversite kayıtları nasıl yapılır, sizlere bunun cevabını verdik. Fakat, detaylı bilgi ve güncel şartlar için ilgili üniversitenin açık öğretim fakültesi ile iletişime geçmeniz de faydalı olacaktır.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir