Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Faydalı Bilgiler
  4. »
  5. Teknolojinin öncüleri: Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği

Teknolojinin öncüleri: Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği

Aslı Çapar Işık Aslı Çapar Işık - - 3 dk okuma süresi
114 0
boğaziçi bilgisayar mühendisliği

Haziran ayının başında üniversite sınavına giren öğrenciler, sonuçların açıklanmasını heyecanla bekliyor. Bu süreçte, gelecekteki eğitim hayatlarına yön verecek üniversite ve bölüm tercihleri konusunda kararsızlık ve heyecan içindeler. Biz de bu içeriğimizde Boğaziçi bilgisayar mühendisliği hakkında bilgi vererek siz öğrencilerimize bu süreçte yardımcı olacağız.

Boğaziçi bilgisayar mühendisliği ilk kaç?

Bilgisayar mühendisliği bölümü, üniversiteye giriş sınavlarında sayısal puan türü ile öğrenci kabul eder. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne ise 2023 yılında yerleşen en son öğrencinin puanı 547,16, başarı sıralaması ise 315’tir.

<em><strong>2023 yılı Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği sıralaması<strong><em>

Bilgisayar mühendisliği bölümü nedir?

Bilgisayar mühendisliği, teknolojinin hemen her yönüne dokunan geniş bir alandır. Temel olarak, bilgisayar mühendisleri bilgisayar sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, uygulanması ve bakımı ile ilgilenirler.

Aşağıda bu mühendislik dalının sahip olduğu iş tanımlarını detaylıca bulabilirsiniz.

  • Yazılım Geliştirme: Bilgisayar mühendisleri yazılım geliştirme süreçlerinde yer alırlar. Bu süreç, gereksinimlerin analiz edilmesi, tasarım yapılması, kodlamanın yapılması, test edilmesi ve son olarak da yazılımın kullanıma sunulması adımlarını içerir.
  • Donanım Tasarımı: Bilgisayarların ve diğer cihazların fiziksel bileşenlerinin tasarımı ve geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yaparlar. Bu, işlemcilerden devre kartlarına, entegre devrelerden depolama sistemlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar.
  • Gömülü Sistemler ve IoT: Birçok cihazın (örneğin, akıllı ev cihazları, tıbbi cihazlar) akıllı hale gelmesini sağlayan gömülü sistemlerin tasarımı ve programlanması da iş alanına dahildir.
  • Veri Analitiği ve Yapay Zeka: Büyük veri analizi, makine öğrenimi ve yapay zeka uygulamaları gibi ileri teknoloji alanları, bilgisayar mühendislerinin ilgi alanlarından biridir. Bu alanlar, karar destek sistemlerinden otomatik sürüş teknolojilerine kadar çeşitli uygulamaları kapsar.
  • Güvenlik ve Siber Güvenlik: Bilgisayar sistemlerinin güvenliğini sağlamak, veri güvenliği ve siber güvenlik tehditlerine karşı koruma önlemleri alırlar.

Bu meslek dalı, teknolojinin gelişimine öncülük ederken aynı zamanda günlük yaşamımızın birçok alanında da etkili ve vazgeçilmez bir rol oynar.

Boğaziçi bilgisayar mühendisliği hakkında daha detaylı bilgi almak için Boğaziçi Üniversitesi’nin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir; https://teknolojikampusu.com/odtu-bilgisayar-muhendisligi-hakkinda-merak-edilenler

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir