Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu Üyeliğine Atandı

Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu Üyeliğine Atandı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
28 0
alper-gezeravci

Uzay yolculuğu hayali kuran her gencin kahramanı Alper Gezeravcı, yeni bir görevle karşımızda! Türkiye’nin ilk astronotu ünvanını taşıyan Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu’na üye olarak atandı.

Gezeravcı’nın bu yeni görevi, uzay macerasının sadece bir başlangıç olduğunu gösteriyor. Tecrübesini ve bilgisini Türkiye’nin milli uzay programına aktaracak olan Gezeravcı, ülkemizin uzaydaki hedeflerine ulaşmasında önemli rol oynayacak.

Atama Kararında Yer Alan Diğer Üyeler:

  • Alper Güzel
  • Mustafa Arif Karabeyoğlu
  • Elvan Kuzucu Hıdır
  • Mustafa Mehmet Nefes
  • İsmail Doğan

İlginizi çekebilir; HMD ‘nin Yeni Telefonu Geekbench’te Görüntülendi!

Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronot, içinde bulundukları Dragon kapsülüyle birlikte dünyaya iniş yapmıştı. Gezeravcı ve beraberindeki astronotlar, ABD’nin Florida eyaleti açıklarında okyanusa iniş yapmasının ardından yer ekibi tarafından gemiye alınarak Houston’a getirilmişti. 

Gezeravcı ve beraberindeki astronotlar, 18 günlük uzay yolculuğunun ardından Dünya’ya dönmüştü.

Alper Gezeravcı Kimdir?

2 Aralık 1979’da Mersin’de doğdu. Hava Harp Okulu’ndan Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. F-16 pilotu olarak görev yaptı. 2023 yılında Axiom-1 uzay göreviyle uzaya çıkan ilk Türk oldu. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 15 gün boyunca görev yaptı.

Gezeravcı’nın Uzay Ajansı’ndaki görevi, Türkiye’nin uzay araştırmalarında ve uzay teknolojilerinde öncü bir ülke olma hedefini gerçekleştirmesine önemli katkı sağlayacak.

Bu isimlerin de katkılarıyla Türkiye Uzay Ajansı’nın çalışmalarının daha da güçleneceğine ve ülkemizin uzaydaki başarılarının arttıracak. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın. Bir dahaki sefere görüşmek üzere!

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir