Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Japonya’nın SLIM uzay aracı, tekrar hayata döndü

Japonya’nın SLIM uzay aracı, tekrar hayata döndü

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
144 0
SLIM uzay aracı

JAXA (Japon Uzay Keşif Ajansı), Japonya’nın Ay’a iniş yapan SLIM uzay aracının, Ay’ın yüzeyine neredeyse baş aşağı iniş yapmasıyla şarjının tamamen bitmesinden tam dokuz gün sonra yeniden güç kazandığını duyurdu.

Japonya Ay’a iniş yapan 5. ülke oldu

Güneş’in konumundaki bir değişiklik, Ay’a gönderilen SLIM uzay sondasının güneş panellerinin, ışık almasını ve bataryasını yeniden şarj etmesini sağlayarak JAXA’nın iletişimi yeniden kurmasını mümkün kıldı.

SLIM’in (Ay’ı Araştırmak için Akıllı Araç) inişinden kısa bir süre sonra işler kötü gitti. Ardından, ajans güç üretiminde bir sorun olduğunu hemen fark etti. Lunar Excursion Vehicle 2 (LEV-2), SLIM’in panellerinin Güneş’ten uzağa bakacak şekilde baş aşağı durduğunu gösteren inanılmaz bir fotoğrafını çekti. Bunun nedeninin ana motorda meydana gelen bir arıza olduğu tespit edildi.

uzay

JAXA, güneş ışınları güneş panellerine daha fazla yöneldiğinde sondanın kendini şarj etme şansı olduğunu düşündü ve tam da beklenildiği gibi oldu. Güç yeniden kazanıldıktan kısa bir süre sonra, çok bantlı bir spektral kamera kullanarak daha önce görüntülenen “toy poodle” adlı bir kaya oluşumunun başka bir fotoğrafını çekti.

SLIM uzay aracının, baş aşağı iniş yapması bir başarısızlık gibi görünse de, birincil hedef Ay’a hassas bir iniş olduğu için görev bir başarı olarak kabul edildi. Böylelikle Japonya; Sovyetler Birliği, ABD, Çin ve Hindistan’dan sonra Ay’a iniş yapma başarısını gösteren 5. ülke oldu.

Peki, siz bu uzay macerası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir