Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google Mesajlar, Fotoğrafların Kalitesini Artırıyor

Google Mesajlar, Fotoğrafların Kalitesini Artırıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
38 0
google-mesajlar

Google Mesajlar uygulaması, sohbetlerinde Ultra HDR desteğini içeren bir güncellemeyi test ediyor. TheSpAndroid, Google’ın kısa bir süre önce Mesajlar uygulamasını Ultra HDR adı verilen yeni bir formatla uyumlu hale getirmek için güncellediğini keşfetti. Pratik anlamda bu, akıllı telefonunuzun uyumlu olması koşuluyla RCS mesajları aracılığıyla artık daha kaliteli fotoğraflar gönderebileceğiniz anlamına geliyor.

Hatırlatmak gerekirse, Ultra HDR standart JPEG formatını kullanıyor, ancak onu geleneksel görüntü formatlarından ayıran HDR (Yüksek Dinamik Aralık) meta verilerini içeriyor. Ultra HDR’nin güzelliği, hem HDR hem de HDR olmayan ekranlarla uyumluluğunda yatıyor. HDR olmayan ekranlar standart görüntüyü gösterirken, HDR ekranlar renk ve kontrastı geliştirmek için yerleşik meta verilerden yararlanabilir. Sonuç olarak daha koyu gölgeler ve daha parlak vurgulara sahip görüntüler elde edilir.

RCS, Ultra HDR desteği ile gelişiyor

Google Mesajlar artık RCS sohbetlerinde Ultra HDR görüntüleri, HDR formatını görüntüden kaldırmadan işleyecek. Bu yaklaşım Ultra HDR formatının bütünlüğünü koruyor ve kullanıcıların teknolojinin sağladığı gelişmiş görsel kalitenin keyfini çıkarmasına olanak tanıyor. Bu, bu biçimi destekleyen görüntüler göndermek istiyorsanız e-posta sağlayıcılarınızı değiştirmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir.

İlginizi çekebilir; WhatsApp Bu Özelliği Masaüstü Uygulamalarına Geri Getiriyor!

Google Mesajlar’da Ultra HDR’den tam olarak yararlanmak için kullanıcıların Android 14 ve daha spesifik olarak bu görüntü formatını destekleyen tek cihaz olan Pixel 8 serisini çalıştıran bir cihaza sahip olmaları gerekiyor. Ultra HDR görüntü yakalamak Pixel 8 cihazlarda otomatik olarak gerçekleşiyor ve bu yeni formatın potansiyelini keşfetmek isteyen kullanıcılar için ekstra bir kolaylık katmanı ekliyor.

Şimdilik bu formatın diğer Android akıllı telefonlarda ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil. Google, Snapdragon çipleri için destek konusunda Qualcomm ile birlikte çalıştığını söylüyor, ancak diğer akıllı telefonlarla uyumluluk için kesin bir zaman çizelgesi vermedi. Bununla birlikte, Amerikan devi ile Koreli şirket arasındaki yakın ilişki göz önüne alındığında, bir sonraki Galaxy S24’ün ilk yararlananlar arasında olması imkansız değil.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir