Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Amazon Anthropic AI için 4 Milyar Dolar Yatırım Yapıyor

Amazon Anthropic AI için 4 Milyar Dolar Yatırım Yapıyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 4 dk okuma süresi
109 0
amazonAnthropic

Amazon Claude AI modelini oluşturmaktan sorumlu önde gelen bir yapay zeka (AI) şirketi olan Anthropic‘e önemli bir yatırım yaptığını duyurdu. Yaklaşık 4 milyar dolar tutarındaki yatırım, iki şirket arasında güvenilir ve yüksek performanslı temel modeller geliştirmeye yönelik daha geniş bir işbirliğinin parçası olarak nitelendiriliyor. Bu hamle ile, Amazon’un yapay zeka teknolojisini ve çeşitli sektörlerdeki potansiyel uygulamalarını ilerletme konusundaki kararlılığıyle ön plana çıkacak.

Bu işbirliğinin bir parçası olarak, Amazon’un bulut bilişim platformu olan Amazon Web Services (AWS), görev açısından kritik iş yükleri için Anthropic’in birincil bulut sağlayıcısı olacak. Bu ortaklık, Anthropic’in model eğitimi ve dağıtımı için kullanacağı AWS Trainium ve Inferentia çipleri de dahil olmak üzere AWS’nin sağlam altyapısından ve gelişmiş teknolojilerinden yararlanacak. Bu çipler, yüksek performanslı ve uygun maliyetli makine öğrenimi çıkarımı ve eğitimi sağlamak üzere tasarlanmıştır ve Anthropic’in yapay zeka geliştirme ihtiyaçları için idealdir.

amazonAnthropic

Claude 2.0

İşbirliği aynı zamanda gelecekteki Trainium ve Inferentia teknolojisinin geliştirilmesine de odaklanacak. Bu ileriye dönük yaklaşım, her iki şirketin de yapay zeka alanında sürekli inovasyona olan bağlılığının altını çiziyor. Ayrıca ortaklık, güvenli model özelleştirme ve ince ayar sağlayan bir hizmet olan Amazon Bedrock için desteği genişletecek.

İlginizi çekebilir; Thunderbolt 4 Desteğiyle: Yeni Nesil Taşınabilir Samsung T9 SSD Sızdırıldı

Claude 2, sektörler genelinde bir dizi görev için kullanılabiliyor. Bu görevler arasında diyalog ve içerik oluşturma, karmaşık muhakeme ve ayrıntılı talimatlar yer alıyor. Birçok kuruluş, Amazon Bedrock üzerinde Anthropic’in modellerinin yeteneklerinden yararlanmaya başlayacak. Bunlar arasında LexisNexis Legal & Professional, Bridgewater Associates ve Lonely Planet yer alıyor ve hepsi de operasyonlarını ve hizmetlerini geliştirmek için yapay zekanın gücünden yararlanıyor.

Amazon Anthropic’in azınlık hisselerini aldı

Finansal yatırıma ek olarak Amazon, Anthropic’te azınlık hissesi de alacak. Ancak bu durum Anthropic’in kurumsal yönetim yapısını etkilemeyecek ve bu yapı değişmeden kalacak.

Anthropic ayrıca, giderek daha yetenekli hale gelen yapay zeka sistemlerinin risklerini yönetmek için yeni modellerin dağıtım öncesi testlerini de gerçekleştirecek. YZ güvenliğine yönelik bu proaktif yaklaşım, YZ yeteneklerinin hızla ilerlediği bir çağda çok önemli.

Amazon’un Anthropic’e yaptığı 4 milyar dolarlık yatırım, yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesinde önemli bir adımı temsil ediyor. İki şirket arasındaki işbirliği, AWS’nin gelişmiş teknolojilerinden ve Anthropic’in yenilikçi yapay zeka modellerinden yararlanarak, güvenilir ve yüksek performanslı yapay zeka çözümleri sunmayı vaat ediyor. Bu ortaklık sadece her iki şirkete de fayda sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bir bütün olarak YZ endüstrisinde önemli ilerlemeler sağlama potansiyeline de sahip. Neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmından bize bildirin.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir