Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Bluetooth ile uzaydaki uydulara bağlanmak artık mümkün!

Bluetooth ile uzaydaki uydulara bağlanmak artık mümkün!

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
77 0
bluetooth

ABD’li savunma ve uzay şirketi Hubble Network, herhangi bir Bluetooth cihazıyla bağlantı kurabilen küresel bir uydu ağı oluşturmayı planlıyor. Pek çok kişinin bu hedefi imkansız olarak görmesine rağmen, şirket yakın zamanda bunun ulaşılabilir olduğunu kanıtladı. Velhasıl, Hubble Network, bir Bluetooth sinyalini uzaya gönderdi ve 600 kilometre uzaktaki bir uyduya bağlanabilmeyi başardı! İşte detaylar

Hubble Network, 600 kilometrelik Bluetooth bağlantısı kurdu!

Hubble Network, kısa süre önce çoğu kişinin ihtimal vermediği bir şeyi başardığını duyurdu. Öyle ki, doğrudan uzaya bir Bluetooth bağlantısı kurdu ve tarihte bunu başaran ilk şirket oldu. Söz konusu bu başarı, şirketin Bluetooth özellikli herhangi bir cihaz için erişilebilir küresel bir uydu ağı oluşturma hedefini gerçekleştirme yolunda, önemli bir kilometre taşı oldu.

Bu yılın başlarında ABD Seattle merkezli girişim, ilk iki uydusunu SpaceX’in Transporter-10 araç paylaşım göreviyle Kaliforniya’nın orta kıyısındaki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden yörüngeye fırlattı. Şirket şimdi ise, basit bir 3,5 mm Bluetooth çipi ile 600 km mesafeden başarılı bir şekilde sinyal aldığını duyurdu.

Hubble Network

Özellikle kablosuz cihazların yakındaki cihazlara bağlanırken sıklıkla karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, şüphecilikle karşılanmasına rağmen Hubble Network, bu duruma inanmayanların haksız olduğunu kanıtladı. Hubble Network’ün kurucu ortağı ve CEO’su Alex Haro, “Sinyalleri doğrudan Bluetooth çiplerinden gönderebileceğimizi ve uzayda 600 km mesafeden alabileceğimizi göstererek yeni bir olasılıklar alanı açtık” dedi.

Şirkete göre, kullanıma hazır herhangi bir kablosuz cihazını yazılım güncellemesiyle Hubble’ın uydu ağına bağlamak, 20 kat daha az pil tüketimi ve 50 kat daha düşük işletme maliyetiyle küresel kapsama alanı sunabilir. Mevcut düşük güç tüketimli ve maliyetli sensörleri kullanan sayısız uygulama, ek pahalı uzay özellikli donanıma ihtiyaç duyulmadan geliştirilebilir.

uydu

Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir