Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. AMD İşlemcilerin Tanıtımı İçin Tarih Verdi!

AMD İşlemcilerin Tanıtımı İçin Tarih Verdi!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
71 0

Intel’in Alder Lake serisi ile rekabet edilebilmesi için AMD tarafından çıkarılacak işlemciler bekleniyordu ve nihayet tanıtımı için tarih verildi. İşte haberin tüm detayları…

Intel, Alder Lake’ın piyasaya sürdüğü işlemcisinden sonra AMD zor günler geçiriyor. 12. nesil Intel işlemcilerin, AMD tarafında tam olarak bir karşılığının olmaması, müşteri kitlesini Intel almaya itiyordu. AMD’nin Zen 4 mimarisini piyasaya sürmesine uzun bir süre olduğunu düşünürsek, bir destek paketinin geleceği kesindi. ilk defa bir tanıtım tarihi ortaya atıldı.

15 Mart’ta yeni işlemciler tanıtılacak!

Intel’in 12. nesil işlemcilerini, AMD’nin mevcut işlemcileriyle kıyaslamaya çalıştığımızda tam olarak bir karşılık bulamıyoruz. Rakip olarak değerlendirdiğimiz işlemciler, Watt başına performans oranında geride kalıyor. Özellikle de yüksek performanslı seçeneklerde fark daha da açılıyor. AMD, Zen 4 mimarisini şu sıralar tanıtmayacak olsa da sorunu çözmeye kararlı. Şirketin açıklamasına göre 15 Mart’ta bir etkinlik gerçekleşecek.

Tanıtılacak işlemcilerin Ryzen 7 5700X, Ryzen 5 5600, Ryzen 5 5500, Ryzen 5 4600G, Ryzen 5 4500, Ryzen 3 4100 olduğunu destekleyen güçlü iddialar var. Bu işlemciler, Intel’in Alder Lake ile kurduğu yeni tahtı sarsma hedefiyle geliyor. Bu işlemcilerin tamamı Zen 3 mimarisini kullanmakta, yani Zen 4’e geçiş şu anda yok. Yaşanacak performans artışları, Intel Alder Lake mimarisi ile olan yarıştaki teraziyi dengeleyecektir.

15 Mart’ta tanıtılacak bu işlemcilerin 4 Nisan’da satışa çıkması bekleniyor. Bundan kısa bir süre sonra da muhtemelen çoğu, ülkemiz stoklarına gelecektir. Bilgisayar toplamanın hiç olmadığı kadar zorlaştığı bugünlerde, pazarda AMD’den yeni bir dalganın olması yeni sistem toplayacaklara yarayacaktır.

What’s your Reaction?
15
8
2
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir