Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Anthropic, Claude 3.5 Sonnet’i ücretsiz olarak kullanıma sundu

Anthropic, Claude 3.5 Sonnet’i ücretsiz olarak kullanıma sundu

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
169 0
Claude-35-Sonnet

Anthropic, Claude 3.5 ailesinin ilk üyesi olan Claude 3.5 Sonnet’i geçtiğimiz Cuma günü piyasaya sürdü. Yeni model, şirketin Claude.ai platformu ve iOS uygulaması üzerinden ücretsiz olarak erişlebilecek. İşte haberin detayları.

Claude 3.5 Sonnet, şirketin iddiasına göre, önceki neslin en yetenekli modeli olan Claude 3 Opus’u bile geride bırakacak performans sergiliyor. Yeni modelin en dikkat çekici özelliklerinden biri, kullanıcılara kod parçacıkları, web sitesi tasarımları ve diğer içerikleri sanal bir alan görünümünde sunabilen “Artifact” adlı yenilik.

İlginizi çekebilir; Yeni Snapdragon X çipi ile daha ucuz Copilot+ AI PC’ler üretilecek

Performans ve Özellikler

Claude 3.5 Sonnet, 200.000 token bağlam penceresiyle geliyor ve fiyatlandırması giriş başına 3 dolar, çıkış başına 15 dolar olarak belirlendi. Anthropic, yeni modelin Claude 3 Opus’tan iki kat daha hızlı çalışabildiğini iddia ediyor.

Yapay zeka modelinin başlıca özellikleri şöyle sıralanıyor:

  • Bağımsız kod yazma, düzenleme ve çalıştırma yeteneği
  • Gelişmiş akıl yürütme ve sorun giderme kabiliyeti
  • İleri düzey bilgisayar görüşü teknolojisi

Anthropic, Claude 3.5 Sonnet’in ASL-2 (AI Safety Level 2) güvenlik standardında kaldığını belirtti. Bu seviye, potansiyel tehlikeli yetenekleri olan ancak güvenilirlik eksikliği nedeniyle risk oluşturmayan sistemleri tanımlıyor.

Şirket, modelin güvenliğini artırmak için harici uzmanlarla işbirliği yaptığını ve Birleşik Krallık Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’ne (UK AISI) değerlendirme için sunulduğunu açıkladı.

Anthropic’in bu hamlesinin, yapay zeka teknolojisini daha geniş kitlelere ulaştırma ve kullanıcı deneyimini geliştirme yönünde önemli bir adım olduğu değerlendiriliyor. Önümüzdeki aylarda şirketin 3.5 Haiku ve Opus modellerini de piyasaya sürmesi bekleniyor.

What’s your Reaction?
2
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir