Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgisayar
  4. »
  5. Yeni Snapdragon X çipi ile daha ucuz Copilot+ AI PC’ler üretilecek

Yeni Snapdragon X çipi ile daha ucuz Copilot+ AI PC’ler üretilecek

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
90 0
snapdragon

Qualcomm’un Snapdragon X işlemcileri tarafından desteklenen ilk Copilot+ PC’ler, geçen ay Microsoft’un Surface etkinliğinde tanıtılmıştı. Yeni bir rapor, gelecekte Snapdragon çipli daha uygun fiyatlı Windows dizüstü bilgisayarların üretileceğini iddia ediyor.

Uygun fiyatlı Copilot+ AI PC’ler yolda

Qualcomm, 599 ila 799 dolar arasında fiyatla ana akım cihazlar için düşük maliyetli bir Snapdragon X serisi işlemci üzerinde çalışıyor. Yonga setinin dahili olarak “Canim” kod ile 4nm üretim süreci kullanılarak TSMC tarafından üretilmesi bekleniyor. Yeni işlemcilerle çalışan dizüstü bilgisayarların 2025’in 4. çeyreğinde piyasaya sürülmesi muhtemel görünüyor.

Bildirildiğine göre “Canim”, Snapdragon X Elite ve Snapdragon X Plus tarafından sunulan 45 TOPS’tan biraz daha az olan 40 TOPS AI gücü sunacak. Rapor doğruysa, yeni çip tarafından desteklenen cihazların, dizüstü bilgisayarların saniyede 40+ trilyon işlemi işleyecek kadar güçlü bir NPU içermesini gerektiren Microsoft’un Copilot+ standardını karşılayacağını söyleyebiliriz.

Copilot+

Söz konusu işlemcinin amiral gemisi çiplerinden daha ucuz olacağı göz önüne alındığında, Qualcomm’un giriş seviyesi ürününü amiral gemisinden ayırt etmek için teknik detaylarda önemli ölçüde kesinti yapıp yapmayacağı merak konusu.

Aynı zamanda; Dell, HP, Acer, Asus, Samsung ve Lenovo’nun Copilot+ Windows dizüstü bilgisayarı bu hafta satışa sunulacak. Microsoft ayrıca Surface Laptop ve Surface Pro olmak üzere iki yeni Copilot+ cihazını duyurdu. Bu AI laptoplar, 999 dolardan başlayan fiyatlarla Snapdragon X Elite ve Snapdragon X Plus işlemciler tarafından destekleniyor. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir