Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple, Değiştirilebilir Pillerin Telefonların Arıza Potansiyelini Artırdığını Savunuyor

Apple, Değiştirilebilir Pillerin Telefonların Arıza Potansiyelini Artırdığını Savunuyor

AB'nin akıllı telefon düzenlemeleri markaları zorluyor! Apple değiştirilebilen ve çıkarılabilen pillere tepki gösterdi. İşte detaylar

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
54 0
Apple

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin, tüm akıllı telefon modellerinin herhangi bir özel araç veya bilgi olmadan çıkarılabilen ve değiştirilebilen pillere sahip olmasını zorunlu kılma yolunda ilerlediğini görmüştük. Bu bağlamda akıllı telefon üreticileri sözü edilen donanım değişikliğinden elbette memnun olmadı. Velhasıl, teknoloji devi Apple da bu konu üzerine çözüm arayan şirketlerden biri oldu.

Apple: “Dayanıklılık ve Tamir Edilebilirlik Arasında Çatışma Olabilir!”

Apple donanım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı John Ternus, Orbit ile sürdürülebilirlik hakkında yapılan bir röportajda “Bazen dayanıklılık ve tamir edilebilirlik arasında biraz çatışma olabilir. Dahili bir bileşeni (pil gibi) ayrık ve çıkarılabilir hale getirerek daha onarılabilir hale getirebilirsiniz, ancak bu doğal olarak genel ürüne potansiyel bir arıza noktası ekleyebilir.” diye belirterek AB düzenlemesine dikkat çekti.

logo

Ternus, veriye dayalı bir yaklaşım kullanarak Apple’ın bir telefonun hangi bölümlerinin onarılması gerektiğini ve hangilerinin asla onarılması gerekmeyecek kadar sağlam hale getirilmesinin daha iyi olduğunu söyledi. Anlaşılabildiği üzeri Apple ekosisteminin politikası bu doğal dengeye dayalı konumda.
Ancak halihazırda zaten Apple’ın 2027 yılına kadar, yani AB tarafından karar yürürlüğe girene kadar, çıkarılabilir bataryaya sahip cihazlar üretmesi gerekmeyeceği için şimdilik bu düzenleme bir sorun teşkil etmiyor.

Apple cephesinin elini zorlaştıran yasal düzenlemelerden en önemlisi olan, gelecek yılın sonuna kadar tüm telefonların USB-C bağlantısına sahip olmasını gerektiren ayrı bir AB düzenlemesi ile markanın iPhone telefon modellerinde Lightning konektörüne veda etmesi bekleniyor.

iphone

Apple’ın çıkarılabilir pilli telefonlar hakkındaki açıklamasının çok da haksız olmadığını söyleyelim. Muhtemelen değiştirilebilir pile sahip bir iPhone, tamamen kapalı bir model kadar suya dayanıklı olamaz. Peki, siz çıkarılabilir bataryalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Telefonların pil değişim masrafları bu sayede azalabilir mi? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
15
8
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir