Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple, Formula 1 yayın haklarını satın almaya hazırlanıyor!

Apple, Formula 1 yayın haklarını satın almaya hazırlanıyor!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
57 0
Formula 1

Apple TV+ içerik havuzunu genişletmek adına büyük adımlar atan Apple, dijital içeriklerin yanı sıra spor yayınlarına da ilgi duyuyor. MLS Season Pass‘in ardından Formula 1 yarışlarının da yayın haklarını elde etmek isteyen Apple’ın bu bağlamda girişimlerini hızlandırdığı iddia edildi.

Apple ve Formula 1 arasında 2 milyar dolar değerindeki anlaşma!

Apple, güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere göre, Formula 1 liginin küresel TV haklarını bünyesine katmak için yılda yaklaşık 2 milyar dolar değerinde bir teklif yapmaya hazır. Bu anlaşma gerçekleşirse eğer, Formula 1 şu anda küresel yayın haklarından elde ettiği 1 milyar dolar değerindeki kazancını ikiye katlamış olacak!

Apple, dünya genelinde çeşitli yayıncılarla yapılan mevcut sözleşmeler nedeniyle ilk etapta küresel yayın haklarının tamamını elinde bulunduramayacak. Şirket, ilk olarak küresel yayın haklarının yaklaşık yüzde 25’ini satın alacak. Diğer yayın kuruluşlarıyla yapılan sözleşmeler sona erdikçe Apple’ın sahip olduğu bu oran artacak. Apple’ın yıllık sabit 2 milyar dolar üzerinden 7 yıllık bir anlaşmaya imza atacağı ve küresel hakların tamamını yaklaşık 5 yıl içinde kontrol edeceği bildiriliyor.

Apple

Halihazırda Brad Pitt’in oynadığı büyük bütçeli bir F1 filmi ve yarış efsanesi Lewis Hamilton hakkında bir belgesel üretme sürecinde olan Apple TV+ için bu teklifin doğruluk payı büyük. Aynı zamanda şirketin NBA, İngiltere Premier Ligi, NFL ve bunun gibi çeşitli spor ligleriyle birçok anlaşma yapmayı düşündüğü söyleniyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir