Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple M4 işlemcisini tanıttı: Yapay zekanın zirvesi!

Apple M4 işlemcisini tanıttı: Yapay zekanın zirvesi!

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
53 0
Apple M4

Apple, 7 Mayıs’ta düzenlediği iPad odaklı “Let Loose” etkinliğinde, yeni iPad Pro’ya güç verecek olan M4 çipini tanıttı. M4, Apple’ın şimdiye kadarki en hızlı Nöral Motoru ile birlikte geliyor ve şirketin belirttiğine göre, saniyede 38 trilyona kadar işlem yapabiliyor. Apple’ın “herhangi bir AI PC’nin nöral işlem biriminden daha hızlı” olduğunu söylediği yeni amiral gemisi M4 çipi neler sunuyor? İşte detaylar

Apple M4 çipi neler sunuyor?

Apple M4 çipi, 4 adet performans çekirdeği ve 6 adet verimlilik çekirdeği olmak üzere toplam 10 adet CPU çekirdeğine sahip. CPU, 2022 yılında piyasaya sürülen iPad Pro’da bulunan M2 çipinden 1.5 kat daha hızlı olarak lanse edildi, ancak M3 ile bariz bir şekilde kıyaslanmadı. Mevcut çip, ikinci nesil 3nm mimarisi üzerine inşa edilmiş durumda. Aynı zamanda, tandem OLED desteği ve 10Hz-120Hz ProMotion desteğine sahip tamamen yeni bir ekran motoruyla birlikte geliyor. GPU, 10 çekirdek ve donanım hızlandırmalı ışın izlemenin yanı sıra donanım hızlandırmalı örgü gölgelendirme teknolojisi ile donatılmış.

Neural Engine

Apple’ın iddiasına göre M4’ün, gücünün yalnızca yarısını kullanarak M2 ile aynı performansı ve gücün sadece dörtte birini kullanarak “ince ve hafif bir dizüstü bilgisayardaki en yeni işlemci” ile aynı performansı sağladığı belirtiliyor. Aynı zamanda, bu yılın sonlarına doğru M4 destekli MacBook’ların da tanıtılacağı söyleniyor. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir