Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Apple, Touch ID Teknolojisine Kalıcı Olarak Veda Ediyor

Apple, Touch ID Teknolojisine Kalıcı Olarak Veda Ediyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
37 0
Apple

Apple, 2017 yılında iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle Touch ID kimlik doğrulama teknolojisini rafa kaldırarak Face ID yüz tanıma sistemine geçiş yapmıştı. Son dönemde Apple’ın iPhone 16 serisinin, ekran altına gömülü bir Touch ID ile geleceğine yönelik iddialar, yeni raporlar çerçevesinde çürütülmüş oldu. İşte detaylar

Apple, artık Touch ID çiplerini üretmeyecek

Apple, halihazırda iPad mini 6 ve iPad Air modellerinde Touch ID kullanıyor. Şirket, iPad Pro modellerinde ise Face ID teknolojisine sahip. Weibo’daki entegre devre uzmanına göre, Apple’ın bu bağlamda kullanılan çipleri üretmeyi durdurduğu için yakın gelecekte iPhone’daki Touch ID’yi geri getirme planı bulunmuyor.

Apple, güncel olarak nispeten uygun fiyatlı iPhone SE serisinde yalnızca Touch ID sunuyor. Ancak Apple, TrueDepth kamera sensörleri ile ekranın altında bir Face ID kimlik doğrulama sistemi geliştiriyor. iPhone’da Touch ID’nin geri getirilmesi hakkındaki iddialar bir süredir dolaşmaktaydı.

Touch ID

Şirket, aynı zamanda Touch ID’ye kalıcı olarak veda edip Face ID için tüm bileşenleri barındıracak yeni nesil iPhone SE 4 üzerinde çalışıyor. İleride Touch ID’yi yeniden görsek bile klasikleşmiş şekilde Güç düğmesinde konumlanmayacak. Öyle ki ekrana gömülü bir parmak izi okuyucu şeklinde karşımıza çıkabilir. Daha öncesinde şirketin Android akıllı telefon üreticilerine benzer şekilde Touch ID’yi ekranın altına entegre etme seçeneklerini araştırdığını biliyoruz.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Touch ID mi, Face ID mi, hangisini tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir