Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Başarılı Bir Uçuş Ardından AKINCI B İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Başarılı Bir Uçuş Ardından AKINCI B İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
58 0

Yerli ve milli markamız Bayraktar AKINCI B ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 

KINCI projesi kapsamında üretilen AKINCI B, ilk uçuşunu başarıyla  gerçekleştirerek yüzleri güldürdü. Ülkemizin savunma sanayisinde en başarılı projelerinden birisi olan ve Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen AKINCI projesi kapsamında Baykar tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın B modeli: Akıncı B gökyüzüyle buluştu.

Bayraktar AKINCI TİHA’nın 2 X 750 HP olmak üzere toplam 1500 HP’ye sahip olan B modeli, sınıfının en güçlü ve muharebe kabiliyeti en yüksek muharip uçağı olarak hizmet verecek. 1 saat 16 dakika havada kalan Akıncı B, bu ilk uçuşunda aerodinamik parametre tanımlama testlerini başarıyla tamamladı.

Akıncı B gökyüzü ile buluştu, C ise yolda!

İlk uçuş testlerini geçen Akıncı B sonrasında açıklamada bulunan Selçuk Bayraktar:  “AKINCI B toplamda 1500 beygir gücüne sahip daha güçlü bir versiyon. Gökyüzüyle buluşan AKINCI B test manevralarını başarıyla tamamlayarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” açıklamasını yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde  6 adet Bayraktar Akıncı TİHA yer alıyor ve hepsi A modeli ve Akıncı A TİHA’da 2 adet 450 HP olmak üzere toplam 900 HP güce sahip motorlar yer alıyor. 

Milli TİHA’nın yeni versiyonu Bayraktar AKINCI C versiyonu ise 2 X 950 HP olmak üzere toplamda 1900 HP motor gücüne sahip olacak. C TİHA’nın da ilk uçuşunu yakın zamanda yapması hedefleniyor. 

What’s your Reaction?
5
6
1
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir