Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Beş Büyük Otomotiv Markalarına Ait Brüt Kâr Marjı Açıklandı!

Beş Büyük Otomotiv Markalarına Ait Brüt Kâr Marjı Açıklandı!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
116 0

Otomotiv sektörüne ait  brüt kâr marjı açıklandı! Tesla ilk sıraya otururken, hemen arkasından Toyata takip etti. İşte tüm detaylar…

İçerisinde bulunduğumuz şu dönemde elektrikli ve otomatik sürücülü araçların ön planda olduğu zamanda mobilitenin yükselişi otomobil endüstrisinde büyük aksamalara neden oldu. Bu aksaklığın sonucunda otomotiv devlerinin geçtiğimiz dört yıllık süreçte ne kadar brüt kar marjı kazandığı ortaya çıktı.

COVID-19 salgınından ötürü otomotiv şirketinin gelirlerinde yüzde 11’lik bir düşüş yaşansada; otomotiv sektöründe kar marjı çok daha öncesinden endişe kaynağı haline gelmişti. Fabrikaların kapanması, satışlardaki düşüşler ve çok sayıda işten çıkarmalarla Tesla, Toyota, Volkswagen, General Motors ve Ford’un kar marjları hesaplandı.

Tesla’nın açık ara önde olduğu kâr marjları açıklandı!

Emre Özpeynirci tarafından paylaşılan 2018-2022 brüt kar marjı grafiğinde ABD’li elektrikli araba üretici Tesla’nın ön planda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dört yıllık süreçte yüzde 31 kar marjı yakalayan ve çip krizine rağmen büyük gelirler elde eden Tesla’nın hemen arkasında ise yüzde 17 ile Japon devi Toyota bulunuyor. Toyota’nın hemen ardından sırasıyla takip eden markalar ise şöyle; Volkswagen, GM ve Ford’un Volkswagen yüzde 15 ile üçüncü, GM yüzde 10 ile dördüncü ve Ford ise eksi kar marjına düşmesine rağmen yüzde 8 ile beşinci sırada boy gösteriyor.

Covid-19 pandemisinin patlak verdiği bu dönemde Tesla hariç tüm üreticiler büyük kayıplar yaşamış gibi görünüyor. Tesla ise tam tersi şekilde gelirini bu çeyrekte artırmayı başarmış. Aynı dönemde Ford’un neredeyse eksi yüzde 10 seviyesine gerilediğini görmek ilginç.

2015-2020 arasında, dünya çapındaki büyük otomotiv şirketleri için ortalama kar marjı yaklaşık yüzde 7,5 idi. Şimdi ise bu rakam (en azından beş büyük üretici için) yüzde 16,2’ye kadar gelmiş durumda. Karlılık şirketten şirkete değişiyor, ancak genel olarak Tesla gibi elektrikli otomobil üreticileri daha yüksek kar marjları gözlemlendi.

What’s your Reaction?
11
7
0
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir