Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Donanım
  4. »
  5. DDR6 RAM, en hızlı DDR5 modüllerinin veri hızını ikiye katlayabilir

DDR6 RAM, en hızlı DDR5 modüllerinin veri hızını ikiye katlayabilir

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
42 0
DDR6 RAM

İddialara göre DDR6 RAM modülleri, benzeri görülmemiş hız oranları sağlayan önemli yükseltmelere sahip olabilir. RAM denetleyici üreticisi Synopsys’in yakın zamanda sızdırılan bir sunumuna göre, DDR6; 8.8 Gbps modüllerle piyasaya sürülecek. 17.600 MT/s veri hızına ulaşabilecek ve hatta 21.000 MT/s‘lik bir sınıra kadar destekleyebilecek. İşte detaylar

DDR6 RAM’ler ne zaman gelecek?

Şu anda mevcut olan en hızlı DDR5 masaüstü modülleri, 8.400 MT/s veri hızı sunuyor. DDR6 yongaları ise, modül başına geleneksel 16-bit kanallar yerine çift 12-bit veri kanalı kullanarak önceki nesillerden farklı çalışacak. Veri kanalları daha kısa olsa da, DDR6 modülleri daha hızlı olacak ve tek bir DDR6-17600 modülü, saniyede 47 GB bant genişliği elde edebilecek.

İlk DDR6 JEDEC standardının, taşınabilir sistemler için LPDDR6 da dahil olmak üzere 2025’in ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Halihazırda, GDDR6 ve GDDR6X video bellek yongaları, DDR modüllerinden çok daha hızlı veri hızlarına ulaşsa dahi, DDR6 yine de önemli bir sistem performansı artışı sağlayabilir.

RAM

DDR6 standardı gelecek yıl tamamlanabilse de, PC üreticileri yeni teknolojiyi benimsemek için muhtemelen biraz daha beklemek zorunda kalacak. Intel genellikle CPU platformlarını AMD’den çok daha erken bir şekilde yenileme eğiliminde, ancak gelecekteki Arrow Lake ve Panther Lake mimarileri, muhtemelen DDR5 modüllerini kullanmaya devam edecek.

Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir