Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Donanım
  4. »
  5. Samsung, dünyanın en hızlı LPDDR5X DRAM belleğini tanıttı

Samsung, dünyanın en hızlı LPDDR5X DRAM belleğini tanıttı

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
88 0
LPDDR5X

Düşük güçlü çift veri hızı (LPDDR), mobil uygulamalar ve güç kısıtlaması olan cihazlar için tasarlanmış düşük güçlü SDRAM bellek yongaları için bir standart olarak karşımıza çıkıyor. Bu bellekler, geleneksel DDR RAM’den daha az güç tüketmesine rağmen, en yeni yapay zeka destekli uygulamaları destekleyecek kadar güçlüdür.

Samsung, yapay zeka uygulamaları için tasarlanmış ve en hızlı performansı vadeden DRAM teknolojisi olan yeni LPDDR5X yongalarını geliştirdiğini duyurdu. Yeni LPDDR5X yongaları saniyede 10.7Gbps hıza ulaşabiliyor. İşte detaylar

Samsung

Samsung’tan LPDDR5X bellek devrimi!

Samsung, 12nm üretim sürecini kullanarak, mevcut LPDDR belleklerle karşılaştırıldığında şirketin en küçük çip boyutu olarak tanımladığı boyuta ulaşmayı başardı. Yeni çipler, mobil DRAM’lerin kapasitesini 32GB’a kadar genişletiyor ve özellikle cihaz içi yapay zeka çözümleri için güçleniyor. Samsung’a göre, yeni çipler önceki LPDDR nesillerine kıyasla performansı yüzde 25’ten fazla artırırken, kapasiteyi ise yüzde 30’dan fazla artırıyor.

Samsung Başkan Yardımcısı YongCheol Bae‘ye göre, düşük güçlü ve yüksek performanslı belleklere olan talep hızla artıyor. Samsung, en yeni LPDDR5X DRAM çiplerini PC ve sunucu üreticilerine, yapay zeka hızlandırıcılarına, otomobil üreticilerine ve daha çoğu alana satarak yaklaşan cihaz içi yapay zeka hususundan faydalanmayı hedefliyor.

Şirket, şu anda mobil ortaklar ve sağlayıcılarla teknolojiyi doğruluyor ve 10.7Gbps LPDDR5X çiplerin seri üretimine, yılın ikinci yarısında başlamayı planlıyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir