Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. PlayStation 5 Pro ufukta göründü: Çok daha büyük ve hızlı olacak

PlayStation 5 Pro ufukta göründü: Çok daha büyük ve hızlı olacak

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
106 0
playstation 5 pro

Görünüşe göre Sony’nin en son nesil oyun konsolunun yenilenme vakti geldi! Yeni sızıntılar, PlayStation 5 Pro‘nun standart modelle aynı işlemciyi kullanırken çok daha iyi bir grafik performansına sahip olacağını söylüyor. İşte detaylar

Geçtiğimiz günlerde, Sony’nin dahili belgeleri yaklaşmakta olan PlayStation 5 Pro’nun gelişmiş ışın izleme performansına ve yeni bir yükseltme teknolojisine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştı. Şimdi ise, PS5 Pro’nun GPU tarafında yenilenirken, CPU’sunun değişmeyeceği aktarıldı.

PlayStation 5 Pro oyun konsolu, ışın izleme kullanan ve yükseltme teknolojisinden yararlanarak üstün çözünürlükler ve kare hızları hedefleyen oyunlar için oyun işleme yeteneklerini artırmak üzere yükseltilmiş bir GPU ve CPU destek moduna sahip olacak.

Sony

Standart PlayStation 5’in 448 GB/s (14 GT/s) sistem belleği bant genişliğine sahipken, PlayStation 5 Pro yüzde 28’lik bir artışla 576 GB/s’ye (18GT/s) ulaşıyor. Sızıntıda ayrıca bellek mimarisinin standart modelden daha verimli olduğu da belirtiliyor. Konsolun GPU’su için daha önce açıklanan iyileştirmeler arasında işleme performansında yüzde 45 artış, dört kata kadar daha hızlı ışın izleme ve PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution) olarak bilinen yeni bir DLSS/FSR/XeSS benzeri bir yükseltme teknolojisi yer alıyor.

PlayStation 5 Pro ne zaman çıkacak?

PS5 Slim‘de olduğu gibi Sony, PlayStation 5 Pro’yu isteğe bağlı çıkarılabilir Blu-ray disk sürücüsüyle satışa sunacak. Ek olarak, dahili depolama alanı 825GB’dan 1TB’a yükselecek. En gelişmiş oyun konsolunun 2024 Sonbaharında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir