Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Dijital İkiz

Dijital İkiz

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
110 0

Büyüyen dünyanın büyüyen teknolojisinde artık verilere ulaşmak daha kolay hale geldi. Veri havuzu okyanusa dönüşmüş ve okyanusta ki canlı çeşitliliği gibi veriler de çeşit çeşit orada yer almaktadır. Bunun üzerine bunu insanoğlu dijital ortama aktarmak istemiş ve böylelikle her veriyi an ve an takip eder hale gelmiştir. Attığınız adımdan gittiğiniz yere, bindiğiniz araçta oturduğunuz eve, yediğiniz yemekten onu üreten fabrikalara kadar her şeyin verisi tıpkı bizim gözümüzle gördüğümüz somut dünya gibi gözümüzle göremediğimiz soyut bir dünyada da var. Evet Dijital İkiz Teknolojisi.

Yaşadığınız yerden bir tane daha olduğunu düşünün hatta sizden bir tane daha olduğunu. Somut dünyada ne yapıyorsanız anında soyut dünyada ki sizin de onu yaptığını düşünün. Temelinde ki mantık üç aşamadan oluşsa da aslında zor ve buraya gelene kadar büyük bilgi birikimleri gerektiren bir teknolojiden bahsediyorum. Tabi ki de temelinde yapay zekaya değiniyor ama burada dikkat çekmemiz gereken konu; insanoğlu artık eldeki bilgilerin birikimi ile yeni dünyalar yaratıyor. Kim bilir belki de bu bilgiler ile de gelecekte şu an aklımızın hayal bile edemeyeceği bir noktaya erişeceğiz.

Dediğim gibi dijital ikiz teknolojisi temelinde üç başlığa dayanıyor.

  • Ürün
  • Sensör (yapay zeka)
  • Dijital kopya

Öncelikle ikizi olacak bir ürün olması lazım. Bu ürün sensörler yani nesnelerin interneti (yapay zeka) aracılığıyla o ürünü tanıyacak ve o üründe ki verilerin tamamını sanal ortama aktaracak. Bu şekilde ürünün dijital ikizi oluşturulmuş olacak. Bu ikizler oluşturulurken simülasyon (tasarım) , sensör (nesnelerin interneti) ve makine öğrenmesinden yardım alınır. İkizi oluşturulan veriler ne işimize yarıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Size en basit haliyle bir örnek vereyim.

Binmiş olduğunuz aracınızın 2015 model ve üstü olduğunu varsayarsak dijital bir ikizi olması ihtimali yüksek. Bu aracınızın ikizi sayesinde aracınızın bakım zamanı geldiğinin uyarısını alabilir veya lastik hava basıncı düştüğünde bunun düzeltilmesi için size bildirim yollayabilir. Yani somut dünyada ki aracınızda ki değişiklikle dijital dünyadaki ile eş zamanlı olduğu için siz daha aracınızın durumunu fark edemeden ikizi sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu teknoloji size basit gelmiş olabilir bu örnek yüzünden ancak şu an ise insanların da dijital ikizleri olabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Micro çipler sayesinde insan vücudunun dijital ikizi oluşturulup anlık olarak sağlık bilgileri kontrol edebilcenek ve sağlık kurumu ile iletişim haline geçebilir hale gelecek. Hatta vücudunuzun anlık dengelerine göre kanser riskiniz, olası bir hastalık riskiniz ve bu hastalıkların ne olabileceği hakkında doktorunuza bilgi akışı sağlanıp erken teşhis ve erken müdahale imkanı doğacak.

İşte bu noktada dijital ikiz teknolojisi hafife alınmak bir yana mantığımızı bile zorlayıp bilim kurgu sahnelerini andırırcasına önümüze çıkıyor. Zannediyorum ki bu teknolojiyi önümüzde ki elli yıl içerisinde fiili olarak hayata geçirmiş oluruz. Tabi insanoğlu hırsından kendi sonunu getirmezse.

Bilgi ile kalın…

YASİR EFAL KAYA

What’s your Reaction?
19
8
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir