Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Etki alanına özgü programlama dili (DSL) nedir?

Etki alanına özgü programlama dili (DSL) nedir?

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
123 0
DSL

Etki alanına özgü dil (DSL), belirli bir alan bağlamında kullanılması amaçlanan programlama dilleridir. Peki hangi durumlarda DSL kullanmalısınız? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu makalemizde aktarıyoruz.

Programlama dilleri, Domain Specific Language (DSL) ve General Purpose Language (GPL) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genel amaçlı bir dil (GPL) çok çeşitli kullanım alanları ve uygulamaları için kullanılabilirken, bir DSL tam olarak böyle çalışmaz. Bunun yerine DSL’ler, sınırlı bir uygulanabilirlik ve kullanım alanı için yaratılmıştır. Ancak bu spesifik alana yönelik güçlü bir çözüm oluştururlar. Zira, GPL’lerden daha basit ve öğrenmesi daha kolay yapılardır.

DSL örneği olarak, web geliştirme alanında kullanılan CSS ve HTML’i verebiliriz. Bunlar Web uygulamalarını biçimlendirmek için geliştirilmiş işaretleme dilleridir ve mesela gömülü sistemlerde kullanılamazlar.

Bir GPL yaratıcısı, dilin nerede kullanılabileceğini veya kullanıcının onunla hangi sorunları çözmek istediğini düşünmez. Bu nedenle bir GPL, herhangi bir sorun, çözüm, iş veya ihtiyaç için potansiyel olarak kullanılabilen genel yapılarla oluşturulur. Örnek vermek gerekirse Java bir GPL’dir, çünkü masaüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda, bankacılık, finans, sigorta, üretim vb. alanlarda web’e gömülü olarak kullanılabilir.

programlama

DSL ile neler yapabilirsiniz?

DSL’nin amacı, bir etki alanının gereksinimlerini karşılayabilmektir. Aynı zamanda, DSL’ler teknik ekipleri bir araya getirir. Velhasıl, tasarımcılar ve programcılar bir uygulamayı tasarlamak için bir DSL kullanabilirler. Ayrıca bir etki alanı veya problem için kaynak kodu üretmekte de kullanılabilirler. Veritabanı sorguları için SQL, web tabanlı kullanıcı arayüzü işaretlemesi için HTML, web sayfalarını şekillendirmek için CSS, derleme otomasyonu için Gradle bu dillerin popüler örneklerindendir.

Bu makalede, etki alanına özgü programlama dillerinin genel özelliklerinden bahsettik. Sonuç olarak, kullanım kolaylığı ve netliğin öncelikte olduğu altyapı yönetimi görevlerine odaklanan projeler için bir DSL’den yararlanmanız iyi bir tercih olacaktır. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir