Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Elon Musk 500 milyon doları aşan tazminat davasından aklandı

Elon Musk 500 milyon doları aşan tazminat davasından aklandı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
27 0
Elon Musk

Elon Musk‘ın satın almasından sonra X (eski adıyla Twitter) olarak bilinen sosyal medya platformu, çeşitli hukuki mücadelelerle karşı karşıya kaldı. Bu davalardan biri, şirketin devralınmasının ardından işten çıkarılan 6,000’den fazla çalışanın kıdem tazminatı talebiyle ilgiliydi. Ancak Musk, bu davada önemli bir zafer kazandı.

Eski Twitter çalışanı Courtney McMillian tarafından açılan toplu davada, federal Çalışan Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası (ERISA) kapsamında, şirketin işten çıkarılan çalışanlara üç aylık ödeme borcu olduğu iddia ediliyordu. Çalışanlar, eksik ödenen kıdem tazminatları için toplam 500 milyon dolar talep ediyordu.

Salı günü, Kaliforniya’nın Kuzey Bölgesi’ndeki ABD Bölge Yargıcı Trina Thompson, Musk’ın toplu dava şikayetini reddetme talebini kabul etti. Yargıç, Twitter kıdem tazminatı planının ERISA kapsamına girmediğine hükmetti. Gerekçe olarak, çalışanların işten çıkarılmadan önce ayrı bir ödeme planı hakkında bilgilendirilmiş olmalarını gösterdi.

İlginizi çekebilir; WhatsApp’tan grup güvenliğini artıran yeni özellik

twitter

Thompson, Musk’ın devralmasından sonra kabul edilen kıdem tazminatı programının, çalışanların beklediği 2019 tarihli plan yerine geçerli olduğuna karar vererek davayı reddetti.

Bununla birlikte, yargıç kararında davacıların ERISA dışı talepler için şikayetlerini yeniden düzenleyebileceklerini belirtti. Eğer bunu yaparlarsa, mahkeme davanın halen devam eden diğer davalarla birleştirilmesini değerlendirebilecek.

Şu anda Twitter’ın bazı eski üst düzey yöneticileri adına açılmış davalar devam ediyor. Bu davalardan biri 128 milyon dolarlık ödenmemiş kıdem tazminatı, diğeri ise yaklaşık 1 milyon dolarlık ödenmemiş yasal ücretleri talep ediyor. Şirketin eski çalışanlarıyla olan anlaşmazlıkların tam olarak çözüme kavuşması için diğer davaların sonuçları da merakla bekleniyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir