Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Eski Apple çalışanı, otomobillerden teknoloji çaldığı için hapis cezasına çarptırıldı

Eski Apple çalışanı, otomobillerden teknoloji çaldığı için hapis cezasına çarptırıldı

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
143 0
apple otomobil

Apple’ın otonom aracının geliştirilmesi hakkında bilgi çalmaktan suçlu bulunan eski Apple mühendisi Xiaolang Zhang, 120 gün hapis ve ardından üç yıl denetimli tahliye cezasına çarptırıldı. Donanım mühendisi olarak görev alan eski çalışan, 2018 yılında tutuklanmıştı. Başlangıçta masum olduğunu iddia etti. Ancak, 2022’de ticari sırları çaldığını itiraf etti.

Apple Car projesine darbe!

Mahkeme bilgilerine göre, hapis cezasını çekmenin yanı sıra Zhang, 146.984 dolar tazminat ödemek zorunda kalacak. Eski Apple çalışanı, başlangıçta 10 yıla kadar hapis ve 250.000 dolar para cezasıyla yargılanıyordu.

Apple’daki görevinden ayrıldıktan sonra Zhang, Çin’e taşındı ve otomobiller için otonom teknoloji geliştiren Çinli bir şirket olan XPeng Motors’a katıldı. Apple, ayrıldığı sırada kaçamak bir davranış fark ettiğini iddia ederek, şirketin Yeni Ürün Güvenliği Ekibi tarafından yapılan bir soruşturmayı destekledi.

apple car

Xiaolang Zhang, şirkette geçirdiği süre boyunca çeşitli ürünler üzerinde çalıştı. Belirli odak alanlarından biri, Apple’ın Project Titan otonom otomobil teknolojisiydi. Soruşturma yoluyla, Zhang’ın bir devre kartından otonom bir araca yönelik mühendislik şemalarını içeren 25 sayfalık bir belge de dahil olmak üzere birkaç Apple dosyasını çaldığı ortaya çıktı.

Apple’ın yaklaşık on yıldır süregelen Project Titan otomobil projesinin lansmanı için 2028 yılının belirlendiğini aktarmıştık. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce teknoloji devi, otomobil projesinde başarılı olabilecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir