Teknoloji Kampüsü

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Haberler
 4. »
 5. Gelir testi nasıl yapılır?

Gelir testi nasıl yapılır?

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 5 dk okuma süresi
81 0
Gelir

Gelir testi, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) hizmet kapsamında bulunan ve 18 yaşından büyükler için zorunlu tutulan bir testtir. Bu test, Genel Sağlık Sigortası’na dair bir düzenleme olarak yapılmaktadır. Gelir testinin amacı, işsizlik ödeneğinin bağlanacağı vatandaşların tespit edilmesidir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların gelirlerinin belirlenmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir testtir. Bu test sayesinde, Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmayan kişilerin prim ödeme durumları tespit edilir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

“Gelir testi Nasıl Yapılır?” sorusunun cevabı, bireylerin veya birinci derece yakınlarının SGK’ya başvurmasıyla gerçekleştirilir. Başvuru sonrasında, kişinin ve ailesinin gelirleri, malları, harcamaları ve giderleri tespit edilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Haneye giren toplam aylık gelir,
 • Ailenin oturmuş olduğu evin rayiç bedelinin 240’ta biri (ev sahibi veya kiracı olmaları fark etmez),
 • Ailenin oturmadığı konutu var ise, o konutun rayiç bedelinin 240’ta biri,
 • Ailenin oturmadığı konutu kirada ise, hesaplamaya kira bedeli konu olur,
 • Ailenin dükkanları mevcut ise, dükkanların rayiç bedelinin 240’ta biri,
 • Arazi veya tarlaların rayiç bedelinin 240’ta biri,
 • Binek otomobil veya ticari amaçlı binek araç için, rayiç bedelinin 120’de biri,
 • Hayvancılıkla ilgilenen kişiler için, hayvanlar üzerinden elde ettikleri gelir (gelir tespiti ilçe ya da il Tarım Müdürlükleri tarafından yapılır),
 • Kişilerin bankadaki mevduat hesaplarının aylık faiz getirisini iki katı,
 • Aile bireylerinden burs veya yardım ödemesi alanlar için, aylık ödemenin ortalaması,
 • Diğer tüm gelirlerin aylık ortalaması şeklinde hesaplanır.
 • Harcamalar ise aylık olarak; gıda, giyim, yiyecek, kira, sağlık, eğitim, ulaşım, sigara gibi gider kalemlerinden hesaplanır.

Harcamalar ise aylık olarak gıda, giyim, kira, sağlık, eğitim, ulaşım, sigara gibi masraflar üzerinden hesaplanır.

gelir testi nasıl yapılır

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

2017 Nisan ayına kadar sigortası olmayan kişiler için zorunlu olan gelir testi, 6824 sayılı yasa ile kaldırılmıştır. Ancak tüm vatandaşlar için sabit bir Genel Sağlık Sigortası primi belirlenmiştir. Buna göre, sosyal güvencesi olmayan bireyler, asgari ücretin %3’ü oranında bir tutarı ödeyerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil olabilirler.

Sonuçlar e-Devlet’te

Gelir testi sonuçları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na veya e-Devlet üzerinden sorgulanabilir. Sonuçlar, başvuru yapılan kurumdan veya e-Devlet üzerinden kolayca öğrenilebilir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi, sosyal güvencesi olmayan bireylerin gelirlerinin tespit edilmesi ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir testtir. Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olmayan kişilerin prim ödeme durumları bu test ile belirlenir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testi, bireylerin veya birinci derece yakınlarının SGK’ya başvurmasıyla gerçekleştirilir. Başvuru sonrasında, kişinin ve ailesinin gelirleri, malları, harcamaları ve giderleri tespit edilir.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

2017 Nisan ayına kadar sigortası olmayan kişiler için zorunlu olan gelir testi, 6824 sayılı Torba yasa ile kaldırılmıştır. Ancak tüm vatandaşlar için sabit bir GSS primi belirlenmiştir. Buna göre, sosyal güvencesi olmayan bireyler, asgari ücretin %3’ü oranında bir tutarı ödeyerek GSS kapsamına dahil olabilirler.

Gelir Testi Sonuçları Nereden Öğrenilir?

Gelir testi sonuçları, başvuru yapılan kurumdan veya e-Devlet üzerinden kolayca öğrenilebilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da bu sonuçların öğrenilmesi için bir diğer yerdir.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir