Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Biri Nvidia’ya dur desin! İnsansı robot projesi tanıtıldı

Biri Nvidia’ya dur desin! İnsansı robot projesi tanıtıldı

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
130 0
insansı robot

Son yıllardaki yapay zeka atılımlarıyla öne çıkan Nvidia, yeni GR00T adlı projesi ile insansı robot teknolojisine yönelik temel modelini tanıttı. Söz konusu robot; cümle oluşturmadan videolara resimlere ve daha fazlasına kadar çok çeşitli görevler için kullanılabilen, büyük miktarda veri üzerinde eğitilmiş bir tür AI sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Nvidia insansı robotlar: GR00T, Isaac, Jetson Thor…

Nvidia’ya göre, GR00T Projesi, insansı robotların doğal dili anlamalarına ve insan eylemlerini gözlemleyerek hareketleri taklit etmelerine yardımcı olacak; uyum sağlamak ve gerçek dünyayla etkileşim kurmak için koordinasyon, el becerisi ve diğer becerileri hızlı bir şekilde öğrenecek.

Nvidia aynı zamanda, şirketin Isaac robotik platformunun bir parçası olan Isaac Manipulator ve Isaac Perceptor’u da duyurdu. Isaac Manipulator, robotik işlevler için tasarlanmış temel modeldir. Issac Perceptor ise üretim rollerini üstlenmek üzere tasarlanmış robotlar için çok kameralı, 3D surround görüş yetenekleri sunmayı amaçlamaktadır.

GR00T

Bunlara ek olarak çip devi, insansı robot projesi için Jetson Thor bilgisayarını da piyasaya sürdü. Nvidia’nın yeni platformu, insansı robotların beyni olarak görev alacak.

Şirket; Spot robot, 1X Technologies, Agility Robotics, Apptronik, Figure AI ve Boston Dynamics gibi robotik alanındaki büyük şirketler ile halihazırda çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsansı robotlar, insan geleceği için sorun teşkil edebilir mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir