Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Google, Gizli Sekmede Kullanıcıları İzlediği için 5 Milyar Dolar Ödeyecek

Google, Gizli Sekmede Kullanıcıları İzlediği için 5 Milyar Dolar Ödeyecek

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
159 0
google

Google, 2020 yılında gizlilik ihlali ve Chrome tarayıcısının gizli modunda çevrimiçi etkinliklerden veri toplamakla suçlanmıştı. Yazılım devi, davayı çözmek için mahkemede anlaşmaya vardı. Başlangıçta, Google en az 5 milyar dolar veya kullanıcı başına 5.000 dolar para cezası ödeyebilir. Anlaşmanın 24 Şubat’a kadar resmi olarak mahkemeye sunulması bekleniyor.

Google gizli sekmede sizi izliyor

Google’ın milyonlarca internet kullanıcısının ne yaptığını izlemek adına web siteleri için uygulamalar ve eklentiler de dahil olmak üzere çok çeşitli araçlar kullandığı iddia ediliyor. Şirket, tüketicilerin gizliliklerini korumak için aldığı önlemlerden bağımsız olarak diğer çevrimiçi etkinliklerden tarayıcı geçmişi verilerini izleyip topluyor. Chrome tarayıcısının gizli modu da dahil olmak üzere çeşitli tarayıcıların gizli modlarını kullanan milyonlarca kişinin kişisel verilerini toplamaması gerektiği halde kaydetmesiyle suçlandığı davada, uzlaşmayı kabul ettiğini açıkladı.

gizli sekme

Google, bazı web sitelerinin Chrome’un gizli modunda çevrimiçi oturum sırasında gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi toplayabileceğini açıkça belirterek, suçlamalara mahkemede itiraz edeceğini açıkça belirtti. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Google’ın sizi gizli sekmede izlediğini biliyor muydunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir