Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. xAI, Grok sohbet botunu açık kaynaklı hale getiriyor

xAI, Grok sohbet botunu açık kaynaklı hale getiriyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
109 0
grok

Elon Musk, yapay zeka (AI) şirketi xAI’ın açık kaynaklı bir model sunacağını söyledi.
Musk, geçen yıl tanıttığı AI sohbet botuna atıfta bulunarak, X platformu üzerinden “Bu hafta xAI, Grok kaynağını açacak” ifadelerine yer verdi. İşte detaylar

ChatGPT’ye açık kaynaklı rakip: Grok

Musk’ın yapay zeka sohbet botunu açık kaynak haline getirme planları, OpenAI CEO’su Sam Altman ve başkan Greg Brockman’ı, yapay zeka araştırma firması ve tedarikçisinin kurulduğu orijinal sözleşmeyi ihlal etmekle suçlayan bir dava açmasından yaklaşık iki hafta sonra geldi. Bu davanın temelinde, OpenAI teknolojisinin açık ve insanlığın yararına olması gerektiği ancak CEO Altman‘ın şirketi kapalı bir yöne doğru yönlendirdiği iddiası yatıyor.

Bilmeyenler için OpenAI’ın kurucu ortaklarından biri olan Elon Musk’ın, 2019 yılında şirketten tamamiyle ayrıldığını belirtelim.

xAI

Aynı zamanda açık kaynak, üretken yapay zeka pazarında gittikçe popülerlik kazanıyor. Zira, geçtiğimiz günlerde Microsoft da açık kaynak yapay zeka modelleri sunan Fransız Mistral AI’a yatırım yaptı. Google ise yakın zamanda açık kaynak modeli Gemma‘yı tanıtmıştı.

Elon Musk’ın bu hareketi açık kaynak meraklılarını heyecanlandırsa da Grok’un hangi bölümünün açık kaynak olacağı henüz belli değil. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi AI sohbet botlarını tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir