Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Sam Altman OpenAI’a CEO Olarak Geri Dönüyor

Sam Altman OpenAI’a CEO Olarak Geri Dönüyor

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
27 0
sam-altman

Dünyanın önde gelen yapay zeka şirketlerinden OpenAI‘da yaşanan yönetim kurulu krizi, Sam Altman ve Brockman’ın geri dönmesiyle son buldu.

OpenAI, Altman’ın görevine geri dönmesini prensipte kabul ettiğini ve kendisini görevden alan yönetim kurulunu kısmen yeniden oluşturacağını açıkladı.

Altman, X’te yayımladığı bir yazıda, “OpenAI’ye dönmeyi dört gözle bekliyorum. OpenAI’yi seviyorum ve son birkaç gün içinde yaptığım her şey bu ekibi ve misyonunu bir arada tutmaya hizmet etti” dedi. Firmanın “Microsoft ile olan güçlü ortaklığını” geliştireceğini de sözlerine ekledi.

Brockman da X’te yayımladığı bir yazıda, “OpenAI’yi kurmak ve büyütmek için Sam ile birlikte çalışmaktan her zaman gurur duydum. OpenAI’ye geri dönmeyi dört gözle bekliyorum” dedi.

Geçtiğimiz hafta, OpenAI Yönetim Kurulu, Altman’ı görevden almaya karar vermiş ve bu karar, diğer kurucu ortak Greg Brockman’ın istifasına yol açarak yıldız yapay zeka şirketini kaosa sürüklemişti.

Karar, çalışan olmayan üç yönetim kurulu üyesi Adam D’Angelo, Tasha McCauley ve Helen Toner ile üçüncü bir kurucu ortak ve firmanın baş bilim insanı Ilya Sutskever tarafından alınmıştı. Ancak Sutskever, Pazartesi günü X üzerinden özür dilemiş ve yönetim kurulunu geri adım atmaya çağıran personel mektubunu imzalamıştı.

İlginizi çekebilir; Amazon’un Gülümseten Kasım Fırsatlarıyla iPhone 13 Özel İndirimi!

OpenAI’nin en büyük yatırımcısı olan Microsoft daha sonra Altman’a teknoloji devinde “yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine” liderlik edecek bir iş teklif etmişti.

Altman’ın geri dönüşü, OpenAI’nin geleceğini belirsizliğe sürükleyen krizi sona erdirmesi açısından önemli. Altman’ın, OpenAI’nin “Microsoft ile olan güçlü ortaklığını” geliştirme ve şirketin misyonunu sürdürme konusundaki kararlılığı, şirketin geleceği için umut verici bir işaret olarak görülebilir.

Krizin perde arkası

OpenAI’de yaşanan krizin perde arkasında, şirketin misyonu ve yol haritası konusundaki anlaşmazlıklar olduğu iddia ediliyor. Altman’ın, şirketin “açık ve şeffaf” olması ve “yapay zekanın iyiliği için kullanılması” konusundaki ısrarının, bazı yönetim kurulu üyelerini rahatsız ettiği belirtiliyor.

Altman’ın görevden alınması, OpenAI’nin kurucu ortakları arasında derin bir çatlağa neden olmuştu. Brockman, Altman’ın görevden alınmasını “OpenAI’nin kuruluş ilkelerine ihanet” olarak nitelendirmiş ve istifa etmişti.

Altman ve Brockman’ın geri dönüşü, OpenAI’nin geleceğini belirsizliğe sürükleyen krizi sona erdirmesi açısından önemli. Ancak şirketin, misyonu ve yol haritası konusundaki anlaşmazlıklarını çözmesi ve istikrara kavuşması için hala çok yolu var.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir