Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Intel, 100 Milyon Yapay Zeka Destekli PC için Hazırlanıyor

Intel, 100 Milyon Yapay Zeka Destekli PC için Hazırlanıyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
84 0
Intel

Intel, AI yeteneklerine sahip 14 Aralık’ta piyasaya sürülecek olan “Meteor Lake” kod adlı Core Ultra mobil işlemcilerini kullanabilecek, AI destekli özellikler oluşturmalarını sağlayan AI PC Hızlandırma Programı adlı yeni bir uygulamayı duyurdu.

Intel AI PC Hızlandırma Programı’nın Kapsamı

Yeni nesil işlemciler, özellikle Intel‘in nöral işlem birimi (NPU) olarak adlandırdığı entegre bir AI hızlandırıcısıyla gelen ilk versiyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Intel’e göre Intel Partner Alliance’a bağlı AI Accelerator Initiative’inin bir uzantısı olan hızlandırma programı, şu ana kadar 100’den fazla yazılım satıcısına ve 300’den fazla AI-powered özelliğine sahip. Adobe, Zoom, Filmore, Wondershare, Audacity, Webex, BlackMagic ve XSplit gibi katılımcılara sahip proje için Intel, 2025 yılına kadar 100 milyondan fazla bilgisayarda yapay zekaya olanak sağlanacağını belirtti.

Meteor Lake

Intel’in müşteri teknolojisi kıdemli direktörü Robert Hallock, bu projenin Intel cephesindeki ilk AI girişimi olmadığını aktardı. Aynı zamanda, şirket sunucular ve veri merkezleri için girişimler yürüterek daha fazla yapay zeka destekli yazılımlar geliştiriyor. Intel, yapay zekanın canlı video işbirliği, akış, ses efektleri, içerik oluşturma ve oyun dahil olmak üzere çeşitli alanlarda kullanıcıların bilgi işlem deneyimlerini geliştireceğini öngörüyor.

Geçtiğimiz aylarda, AI desteği için donanım hızlandırma özelliğine sahip 7040U serisi işlemcileri ve amiral gemisi Ryzen 7 7840U’yu piyasaya süren AMD’nin, bu bağlamda Apple M2’yi bile geride bırakmayı başardığı iddia ediliyor. Bu alanda Intel’in AI destekli çiplerine güç verme konusunda yalnız olmadığı görünüyor. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir