Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Windows 11 Pro Şifreleme Hizmetleri SSD’leri %50 Yavaşlatıyor

Windows 11 Pro Şifreleme Hizmetleri SSD’leri %50 Yavaşlatıyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
232 0
Windows 11 Pro

Windows 11 Pro işletim sistemindeki verileri koruyan ve yalnızca yetkili kişiler tarafından erişime izin veren BitLocker şifrelemesi, raporlara göre performans düşüşünü de beraberinde getiriyor. Windows 11 Pro’da BitLocker özelliği devre dışı, yazılım tabanlı BitLocker aktif ve donanım tabanlı BitLocker aktif olacak şekilde yapılan testler doğrultusunda farklı performans verileri elde edildi. İşte detaylar

Windows BitLocker bilgisayarınızı yavaşlatıyor

Windows 11 Pro’da varsayılan olarak karşımıza gelen bu güvenlik özelliği, işlemcinize şifreleme sistemleri aracılığıyla yük bindirirken aynı zamanda SSD‘nizin hızını da yaklaşık yüzde 50’ye kadar düşürüyor.

Birçok SSD, tüm işlemleri doğrudan sürücüde yapan donanım tabanlı şifreleme ile birlikte gelirken Windows 11 Pro kurulum sırasında BitLocker’ın yazılım sürümünü etkinleştirir. Bu yazılım şifrelemesi gecikmeyi artırırken ve veri aktarım hızlarını azaltırken, donanım şifrelemesi ve hiçbir şifreleme hizmetinin olmaması ise performans kaybını minimalize ediyor. Eğer BitLocker yazılımını etkinleştirdiyseniz, ayarlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.

Intel Core i9-12900K ve 32 GB DDR4 RAM ile eşleştirilmiş Windows 11 Pro (22H2) en son güncellemelerle birlikte 4 TB Samsung 990 Pro SSD ile gerçekleştirilen hız testlerinde PCMark 10 ile yazılım destekli BitLocker yapılandırması, donanım varyantına göre yüzde 20’lik bir yavaşlamayla sonuçlandı.

SSD

Crystal Disk Mark‘ın rastgele okuma testinde benzer bir yavaşlama gözlendi ve rastgele yazma testinde yüzde 50’lik büyük bir performans düşüşü gözlemlendi. Aynı zamanda DiskBench‘in 50 GB kopya aktarımı testinde, yazılım destekli BitLocker kurulumu yüzde 11 daha yavaştı.

Katı hal sürücünüzün performansını olumsuz etkileyen bu güvenlik özelliğini kapatmak neyse ki mümkün. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir