Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. INTEL vs AMD? Haziran 2023 Steam Donanım ve Yazılım Anketi Açıklandı

INTEL vs AMD? Haziran 2023 Steam Donanım ve Yazılım Anketi Açıklandı

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
66 0
Steam

Tüm dünyada oyuncuların gözdesi olan en büyük dijital oyun platformu Steam, kullanıcılarının katılımıyla Haziran 2023 Donanım ve Yazılım Anketini paylaştı. Aylık olarak paylaşılan bu anket;  Intel, AMD , NVIDIA gibi üreticilerin pazar rekabetini ortaya koyarak ileriye dönük yatırımlarının belirlenmesini sağlıyor.

İşte Oyuncuların En Çok Tercih Ettiği Ekran Kartı ve İşlemciler!

Steam haziran ayı verilerine göre oyuncuların en çok tercih ettiği ekran kartı yüzde 76.05 ile NVIDIA olurken en çok kullanılan model ise NVIDIA GeForce GTX 1650 (%5.67) oldu. Onu hemen ardından RTX 3060 (%4.74) ve GTX 1060 (%4.58) takip ediyor. Steam’in listesine henüz en yeni mimariye sahip RX 7000 kartlar dahil edilmese de AMD’nin ekran kartı pazarında NVIDIA’ya yetişmek için daha çok uğraşması gerekiyor. Mobil ekran kartların da ise RTX 3060 laptop GPU ilk sırada yer alıyor.

NVIDIA

İşlemci cephesine gelirsek Intel, AMD’nin önüne geçerek yüzde 67.38 ile listede ilk sırada bulundu. İntel’in kendi içindeki en büyük payı yüzde 22.69 kullanıma sahip 2.3 Ghz – 2.69 Ghz arasındaki işlemcileri oluşturuyor. AMD tabanlı işlemciye sahip kullanıcıların oranı ise sadece yüzde 32.62. İntel’in uzun yıllardır işlemci pazarındaki bu popülaritesi AMD’nin tüm çabasına rağmen sürecek gibi görünüyor.

İşletim sistemlerinde ise beklenildiği üzere kullanıcıların neredeyse tamamı Windows işletim sistemini tercih ediyor. Steam kullanıcılarına göre pastadaki en büyük dilim Microsoft’un pek istemeyeceği şekilde hala yüzde 59.43 ile Windows 10’a ait. Yüzde 35.75 payla onun en yakın takipçisi ise Windows 11 oluyor.

İntel

Genel olarak baktığımız zaman Intel, NVIDIA ve Windows hala oyun dünyasında en etkili seçenekler gibi gözüküyor. Peki, sizin seçeneğiniz bu rekabet karşısında ne olurdu? Bu konuyla ilgili olarak düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
2
11
0
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir