Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilim
  4. »
  5. Kan şekerini ölçebilen yeni yara bantları geliştirildi!

Kan şekerini ölçebilen yeni yara bantları geliştirildi!

Barış Toku Barış Toku - - 2 dk okuma süresi
36 0
şeker ölçebilen yara bantları

Bilim insanları, vücut teri üzerinden kandaki şeker oranını ölçebilen yeni bir bant geliştirdiler. Yara bantlarına benzeyen yeni ürünün, hastaların hayatlarını kolaylaştıracağı söyleniyor. Detaylar haberde.

Singapur merkezli Nanyang Teknoloji Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, kandaki glikoz seviyesini ölçebilen bir bant geliştirdiler. Yara bandı yapısındaki yeni bant, vücut terindeki bileşenler üzerinden kandaki şeker oranını ölçebiliyor.

Yeni bant, şeker hastalarının hayatını kolaylaştıracak

Şeker ölçebilen yara bandı

Bilim insanları, kandaki glikoz seviyesini ölçen bant için “esnek fotonik” teknolojisinden faydalandılar. Işık tabanlı fotonik sensörlerin esnek malzeme ile birleştirilmesini sağlayan bu teknoloji, vücut yüzeyinde oluşan ter ile yayılan moleküllerin seviyesinin tespit edilmesini sağladı.

İlginizi çekebilir: Elon Musk, SpaceX Starship’in 5. uçuşu için tarih verdi!

Araştırmacılar, esnek fotonik teknolojisinin bu avantajı ile birlikte kandaki glikoz oranının kolayca tespit edilmesine imkan tanıdı. Konuyla ilgili açıklama yapan araştırma lideri Chen Yu-Cheng, bu bant ile diyabet hastalarının sağlık durumlarını takip etmelerini sağlayan yepyeni bir yöntem geliştirdiklerini ifade etti. Yeni yöntemin, geleneksel olarak kullanılan ve doğrudan kan üzerinden test yapan cihazlara göre oldukça pratik ve daha sağlıklı olduğu düşünülüyor.

Bilim insanları, geliştirdikleri yeni bant modelinin kapsamını genişletmek için de çalışmalarını sürdürüyorlar. Ter sıvısının sağlıkla ilgili pek çok moleküle ev sahipliği yaptığını aktaran araştırmacılar, söz konusu bantların özelleştirilebileceğini ve daha fazla veri tespiti yapılabileceği yönünde hem fikirler.

Kaynak

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir