Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Netflix, Finlandiya’da Bir Video Oyun Stüdyosu Kurmayı Planlıyor

Netflix, Finlandiya’da Bir Video Oyun Stüdyosu Kurmayı Planlıyor

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
86 0

Netflix plans to launch its own video game studio

Netflix, Finlandiya’nın Helsinki kentinde kendi video oyun stüdyosunu kurma planlarını duyurdu. Daha önce Electronic Arts’ta yönetici yapımcı ve genel müdür olan ve aynı zamanda video oyun şirketi Zynga’nın kurucularından olan Marko Lastikka tarafından yönetilecek. Finlandiya, Netflix’in bu yılın başlarında satın aldığı Next Games’e de ev sahipliği yapıyor. Şirket, Helsinki stüdyosunu Eylül 2022’de açmayı planlıyor.

Reklam veya uygulama içi satın alma olmadan “birinci sınıf” orijinal oyunlar oluşturmayı planlıyor.

Netflix, oyun endüstrisinde bir sıçrama yapmaya çalışıyor ve iOS ve Android için orijinal oyunlar oluşturmak için kendi video oyun stüdyosunu başlatmayı planlıyor. Şirket geçmişte birkaç video oyun stüdyosu satın almış olsa da, ilk kez kendi stüdyosunu sıfırdan geliştirdi. Şirket şimdiden 31 mobil oyunu abonelerine sunmuş durumda ve yıl sonuna kadar 50 oyuna ulaşmayı hedefliyor.

Yeni stüdyo Finlandiya merkezli olacak ve eski Electronic Arts ve Zynga yöneticileri tarafından yönetilecek. Uygulama içi satın almalar ve reklamlar olmadan “dünya standartlarında” orijinal oyunlar üretmeye odaklanacak.

30 yeni oyun yayınlayacak

Bir Washington Post raporuna göre, Netflix önümüzdeki sekiz ay içinde 30 yeni video oyunu yayınlamayı planlıyor. Oyunlar hakkında çok az ayrıntı olsa da Netflix, 2022 yılına kadar abonelerine 50’den fazla oyun sunmayı umuyor. Netflix şimdiden birkaç video oyunu geliştirme şirketi satın aldı ve tekliflerini genişletmeye devam etmeyi planlıyor.

Şirketin oyun kataloğu şu anda popüler TV şovlarına dayalı oyunlar da dahil olmak üzere 22 oyun içeriyor. Bu başlıklardan bazıları Netflix’e özeldir. Örneğin, Monument Valley oyun serisinin arkasındaki şirket olan ustwo games tarafından geliştirilen Desta: The Memories Between adlı yeni bir oyun var. Oyun PC için mevcut ve popüler bir Japon çizgi film karakteri olan Desta’ya dayanmakta.

Disney’den sert rekabetle karşı karşıya

Netflix şu anda birçok insan için tercih edilen akış hizmeti olsa da, Disney’in akış hizmeti bu yıl içinde piyasaya sürülecek. Hâlâ ilk aşamalarında olmasına rağmen, çoğu kişi hizmetin Netflix’e gerçek bir rakip olmasını bekliyor. Star Wars ve Marvel gibi marka isimleriyle Disney+, gelecekte Netflix için büyük bir tehdit olma potansiyeline sahip. Ancak, herhangi bir yeni akış hizmeti gibi, içerik geliştirmek ve pazarda önemli bir oyuncu olmak için zamana ihtiyacı olacak.

Akış hizmetleri büyümeye devam ederken, Netflix de eski yayıncılardan gelen sert rekabetle karşı karşıya. Disney, WBD ve Comcast gibi şirketler, pazar payını yakalamak için akış tekliflerini artırıyor. Sonuç olarak, birçok yatırımcı Netflix’in yeni hizmetlerle rekabet etmekte zorlanacağından endişe duyuyor. Bununla birlikte, akış hizmeti orijinal içeriğe büyük yatırımlar yapıyor ve son zamanlarda Seinfeld’in haklarını güvence altına aldı.

Netflix’in kendi video oyun stüdyosunu kurma planları şimdiden büyük ilgi gördü ve önümüzdeki çeyrekte daha fazla abone eklemesi bekleniyor. 

Peki, sizler bu konu ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizlerle ‘yorumlar’ kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
2
1
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir