Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Porsche, Yeni Aracını Serimotor Pistlerine Bırakıyor: Rüzgar Gibi Hızlı!

Porsche, Yeni Aracını Serimotor Pistlerine Bırakıyor: Rüzgar Gibi Hızlı!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
80 0
Porsche

Porsche, Formula E heyecanına katılacak yeni elektrikli yarış otomobili 99X’i görkemli bir lansmanla tanıttı. Yeni nesil yarış otomobili, sokak pistlerinde üstün performans sergilemek adına önceki modellere göre daha küçük ve hafif bir yapıya sahip.

Otomobil üreticileri dünya genelinde, daha sürdürülebilir bir gelecek için elektrikli araç teknolojisine yöneliyor. Bu durum, dünya çapında büyük ilgi gören motor sporlarında da kendini gösteriyor. 2014 yılında başlayan ve tamamen elektrikli araçların yarıştığı Formula E, bu değişimin en iyi örneklerinden biri. Organizasyon, her yıl belirli şehirlerde düzenleniyor ve büyük ilgi görüyor.

Bu heyecanlı organizasyonda boy gösteren takımlardan biri olan Porsche, şimdi yeni nesil bir araçla karşımıza çıkıyor. Alman devi, dokuzuncu sezonun başlamasına sayılı günler kala, dün gece 99X adını taşıyan ve özellikleriyle göz dolduran yeni Formula E otomobilini tanıttı.

99X Daha Hafif ve Daha Küçük Boyutlara Sahip

99X, önceki nesil Formula E otomobillerine kıyasla daha hızlı, daha hafif ve daha küçük boyutlara sahip. Porsche, yeni nesil (Gen3) 99X otomobilini tanıtarak 2023 sezonunda yeni nesil araçları sergileyen ilk takım oldu. Nisan ayında duyurulan Gen3 araçlar, daha kısa, daha hafif ve daha güçlü olduğu için pilotların sokak pistlerinde daha etkili bir performans sergilemesi bekleniyor.

Porsche’nin Formula E’deki üçüncü otomobili olan 99X, bu yeni nesil araçların özelliklerini taşıyor. Şirketin açıklamalarına göre otomobil, 850 kilogram ağırlığında ve bu da 99X’in Gen2 araçlardan 100 kilogram daha hafif olduğunu gösteriyor. 470 beygir güç üreten araç, genel olarak bir önceki nesilden daha küçük, daha hafif ve daha güçlü.

Güç artışına rağmen, enerji verimliliği konusunda da önemli geliştirmeler yapıldığı belirtiliyor. Enerji geri kazanım sistemi daha verimli hale getirilerek, aracın toplam enerji tüketimi optimize edildi. Ayrıca 99X, daha küçük bir bataryaya sahip olmasına rağmen hücre teknolojisindeki gelişmeler sayesinde daha yüksek kapasiteye ulaşıyor. Yeni Formula E otomobili, şu ana kadar 6.000 kilometrelik test sürüşünü başarıyla tamamladı.

Formula

Elektrikli yarış otomobilleri geliştirmek, motor sporları alanında önemli bir rol oynayan şirketler için büyük önem taşıyor. Porsche Motorsport Direktörü Thomas Laudenbach, yıllarca içten yanmalı motorlu otomobiller konusunda tecrübe edindiklerini, şimdi ise elektrikli otomobillerde bu deneyimi kullanarak ilerlediklerini ifade ediyor.

Porsche’den başka bir yönetici olan Florian Modlinger ise Gen3 araçların Formula E’yi daha heyecanlı hale getireceğini belirtiyor: “Porsche 99X otomobilimiz de dahil olmak üzere yeni nesil Gen3 araçlar, yarışları izleyiciler için daha çarpıcı hale getirecek ve Formula E’nin dünya çapındaki popülaritesini daha da artıracaktır.”

Antonio Felix da Costa ve Pascal Wehrlein tarafından Formula E’de kullanılacak olan bu yeni araç, ilk kez 14 Ocak 2023’te Meksika’nın başkenti Mexico City’de düzenlenecek olan sezonun açılış yarışında boy gösterecek.

What’s your Reaction?
17
10
2
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir