Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Rolls-Royce, Elektrikli Uçak Modeli Hız Rekoru Kırdı!

Rolls-Royce, Elektrikli Uçak Modeli Hız Rekoru Kırdı!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 2 dk okuma süresi
58 0

İngiliz uçak ve otomobil üreticisi olan Rolls-Royce yeni bir rekora imza attı! Ürettiği tam elektrikli uçağı “Spirit of Innovation” saatte 623 kilometre hıza ulaşarak dünya rekoruna ismini yazdırmayı başardı. Daha öncesinde tam elektrikli uçakla kırılan rekor ise saatte 337,5 kilometreydi.

Modern bir tasarımı ile tek kişilik olan bu uçak bilindiğine göre 6 bin hücreli pil paketi sayesinde normalde 400 kW, maksimumda ise 750 kW güç üretebiliyor. Bu yüksek gücü sayesinde 480 km/s hıza çıkabileceği söylenen elektrikli uçağın; son testinde tam 623 km/s hıza ulaşabildiği aktarıldı. Bunun tamamen elektrikli uçak modelleri arasında bir rekor olduğu açıklandı. Rolls-Royce CEO’su Warren East İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada uçağın şu anda tek bir şarjla 30 dakikadan fazla uçabildiğini belirtti. Ayrıca tek şarjla 320 km boyunca uçabiliyor.

Akıllıca düşünülüp tasarlanmış olan uçak; Pilleri korumak adına aktif bir soğutma sistemi ile yapılmış durumda. Son olarak unutmadan şunu da söylemek gerek; Rolls-Royce tarafından verilen bilgiler arasında uçağın üç adet 750R e-motor üzerine kurulacağı bilgisi aktarıldı ve güvenliği de unutmayan şirket, üst düzeye çıkartarak uçağı gelişmiş sensörler ile donatmış.

What’s your Reaction?
10
7
2
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir