Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Sadık Çalışanlar Yöneticileri Tarafından Daha Sık Mobbinge Uğruyor!

Sadık Çalışanlar Yöneticileri Tarafından Daha Sık Mobbinge Uğruyor!

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
49 0
Mobbing

Son dönemde yapılan bir araştırma, yerinde sadakatiyle tanınan çalışanların, yöneticiler tarafından ek görevler ve sorumluluklar için öncelikli olarak seçildiğini gösteriyor. İş yerini seven ve şirkete sürekli değer katmak isteyen çalışanlar, doğal olarak şirkete sadık hale geliyorlar. Bunun şirket açısından olumlu olmasına rağmen, yeni araştırmalar bu durumun çalışanlar için olumsuz sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor.

Duke, West Virginia ve Arizona Eyalet Üniversitelerinden araştırmacılar, sadakatin yöneticiler tarafından kötüye kullanılabileceğine dikkat çekiyorlar. Ücretsiz çalışma veya fazladan görevler söz konusu olduğunda, yöneticilerin genellikle sadık çalışanlara yönelmekte olduğu tespit edildi.

Nasıl bu sonuca ulaşıldı?

Üç araştırmacı, internette yaklaşık 1.400 yöneticiye bir test uyguladı. Her yönetici, 29 yaşındaki “John” adlı bir çalışanın merkezinde olduğu bir senaryoya dahil edildi. John’un maliyetleri düşürmeye çalışan bir şirkette çalıştığı belirtildi.

Bu bilgiyi alan yöneticiler, ücretsiz görevler ve fazla mesai için ilk olarak John’u tercih ettiler. Senaryo ne şekilde değiştirilirse değiştirilsin, John’un sadakatine ilişkin bilgiler mevcut olduğu sürece, üzerine daha fazla yük yüklendi.

Farklı senaryolarda yöneticilere, John hakkında aldıkları referans mektubunda dürüstlük, adalet gibi diğer olumlu özellikler hakkında bilgi verildi. Ancak yöneticiler, özellikle “sadakat” özelliğine sahip olan mektuplarda John’a daha fazla iş yüklediler.

İş Dünyası

İşleri kabul etmek “sadakat” anlamına geliyor

Araştırmada, John’un işleri kabul etmesinin yöneticilerin ona nasıl baktığına etkisi olduğu da belirlendi. Yöneticiler, John’un ek işleri kabul ettiği mektuplarda onu sadık bir çalışan olarak değerlendirdiler.

Araştırmacılara göre, bu durum sadece yöneticilerin kötü niyetinden kaynaklanmıyor. Sadık çalışanlara verilen ek görevler, araştırmacılara göre yöneticilerin tamamen kötü niyetli olduğunu göstermiyor. Bunun yerine, yöneticilerin ‘etik körlük’ konusuna dikkat çekiliyor. Yani, yönetici iyi niyetli olsa bile ve sadık çalışanın becerilerine ve bağlılığına güvendiği için ona görev veriyor olsa da, bu durumun çalışan üzerindeki etkisinin farkında olmayabilir ve bunu normal olarak kabul edebilir.

Araştırma, Journal of Experimental Social Psychology dergisinde yayımlandı. Bu sonuçlar, yöneticilerin ve şirketlerin, çalışanlarına nasıl davrandıkları ve onlara nasıl değer verdikleri konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini göstermektedir. Sadakat önemli bir özellik olsa da, sadık çalışanların sürekli olarak fazla yüklenmesi ve sömürülmesi, iş tatmini ve verimlilik açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

What’s your Reaction?
12
3
0
3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir