Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji Haberleri
  4. »
  5. Spotify, yapay zeka özelliğini devreye alıyor!

Spotify, yapay zeka özelliğini devreye alıyor!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
73 0
spotify

Spotify, çalma listeleri oluşturmak için yapay zekalı sohbet robotunu beta olarak yayınladı. Kullanıcılar, komutlara göre chatbot tarafından oluşturulan çalma listelerine sahip olacakken, yeni özellik sınırlı sayıda ülkede yayınlanan bir sürüm olarak karşımıza çıkıyor. Daha geniş bir sürüm daha sonra gelecek. İşte özellik hakıkında tüm detayar.

Spotify ‘ın AI Çalma Listesi özelliğinin ilk olarak İngiltere ve Avustralya’daki Android ve iOS kullanıcılarına sunulacağı belirtildi. Ayrı özelliği kullanabilmek için kullanıcıların Premium aboneliğe sahip olmaları gerekiyor. Yayın hizmeti önümüzdeki aylarda bu özellik üzerinde “yineleme” yapacak. Bu özellik, örneğin bir türe ya da sanatçıya, ayrıca “yerlere, hayvanlara, etkinliklere, film karakterlerine, renklere ya da emojilere” dayalı çalma listeleri derliyor.

spotify

Spotify’ın önerdiğine göre, kullanıcılar chatbot’tan ‘beni ana karakter gibi hissettiren bir çalma listesi’ veya ‘alerji mevsiminde bana yardımcı olacak rahatlatıcı müzik’ gibi komutlarla çalma listeleri isteyebiliyor. Liste daha sonra ‘daha fazla pop’ istemek gibi ek istemlerle özelleştirilebiliyor. Kullanıcılar bir şarkıyı çalma listesinden çıkarmak için sola kaydırabiliyor.

İlginizi çekebilir; WhatsApp daha güvenli oluyor, iOS 18 uyumlu telefonlar açıklandı! İşte haftanın özeti

TechCrunch‘ın haberine göre bu özellik, soruyu anlamak için geniş dil modellerine dayanıyor. Spotify’ın kişiselleştirme teknolojisi daha sonra bu istemi tamamlamak için kullanılıyor. Bu sırada Spotify’ın dinleyicilerin dinleme geçmişi ve tercihleri hakkında sahip olduğu bilgiler de kullanılıyor.

Aralık ayında Spotify’ın yapay zeka çalma listeleri için bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu özellik daha sonra az sayıda kullanıcı arasında test edildi. Şimdi ise, henüz küresel olarak kullanıma sunulmamış olsa da, özellik daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geliyor. Özelliğin Benelüks ülkelerinde tam olarak ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor. Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir