Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. iOS 18, Apple uygulamalarını AI ile yenileyecek

iOS 18, Apple uygulamalarını AI ile yenileyecek

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
76 0
iphone

Apple’ın gelecek iOS 18 yazılım sürümü ile yenilenmiş bir tasarım dili ve genişletilmiş özellikler de dahil olmak üzere önemli güncellemeler getirmesi bekleniyor. Yaklaşan sürümde ayrıca Notlar, Mail, Fotoğraflar, Fitness gibi çeşitli yerleşik iPhone uygulamalarında kapsamlı yenilikler geleceği söyleniyor. İşte detaylar

iOS 18 sürümü ile beklenen yenilikler

Mark Gurman, Apple’ın iOS 18 güncellemesiyle, Notlar uygulamasının matematiksel denklemleri görüntülemek ve sesli notları doğrudan uygulama içinde kaydetmek için gelişmiş destek içereceğini söylüyor. Gurman ayrıca Apple’ın iPad için özel bir Hesap Makinesi uygulaması tanıtacağını belirtti.

Aynı zamanda, Apple Harita uygulamasının “özel rotalar” adı verilen yeni bir özellik alacağı ve kullanıcıların navigasyon sırasında kendi rotalarını seçmelerine olanak tanıyacağı bildiriliyor.

Mesajlar uygulamasında da yeniliğe gidilecek. Raporlar, Apple’ın RCS desteğini varsayılan mesajlaşma uygulamasına entegre etmeyi ve iPhone’lar ve Android cihazlar arasındaki mesajlaşma deneyimini geliştirmeyi planladığını gösteriyor.

Apple uygulamalar

Apple cihazlar için varsayılan tarayıcı Safari‘nin ayrıca, web sayfalarını ve daha fazlasını özetleyebilen bir tarama asistanını içeren yapay zeka geliştirmeleri alacağı söyleniyor. Buna ek olarak, kullanıcıların web sayfalarından belirli öğeleri kaldırmasına olanak tanıyan bir “web silgisi” özelliği görebiliriz.

iOS 18 sürümünde, Apple Music uygulamasının otomatik olarak oluşturulan çalma listelerini tanıtması beklenirken, hesap makinesi uygulaması son hesaplamaları gösteren bir kenar çubuğu ve gelişmiş bir birim dönüştürme sistemi gibi birkaç yeni özellik alabilir. Raporlar ayrıca Apple’ın AI özelliklerini Sağlık, Keynote, Numbers ve Pages dahil olmak üzere mevcut uygulamalarının çoğuna entegre etmeyi planladığını gösteriyor.

Aynı zamanda, Siri sesli asistanına ChatGPT benzeri AI yetenekleri sağlamak için Apple’ın kapsamlı dil modeli “Ajax GPT”yi entegre eden büyük bir geliştirme görebiliriz. iOS 18 sürümünün, 10 Haziran’daki Apple WWDC etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Peki, sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir