Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Heyecanla Beklenen An: 2026’da İstanbul’a Formula 1 Geliyor!

Heyecanla Beklenen An: 2026’da İstanbul’a Formula 1 Geliyor!

Fevzi Mert Gözbaşı Fevzi Mert Gözbaşı - - 2 dk okuma süresi
87 0
formula

Formula 1 tutkunlarının yıllardır beklediği haber sonunda geldi: 2026 yılı itibarıyla İstanbul, Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak! Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı açıklamaya göre, İstanbul Park pisti, 2020’deki pandemi sebebiyle verdiği aradan sonra tekrar F1 tutkunlarına ve spor dünyasına kapılarını açmıştı. Şimdi ise, bu efsanevi pistin F1 takvimine dahil edilmesi için adımlar atılıyor ve sonuç alınmaya başlandı.

İstanbul Park, 2005-2011 yılları arasında Formula 1’e ev sahipliği yapmıştı ve o dönemde unutulmaz yarışlara tanıklık etmişti. Şimdi, pistin yeniden F1 takvimine dahil edilmesi için atılan adımların sonuna geliniyor. Bu kapsamda yapılan açıklamalara göre, İstanbul Park’ın pistinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu ve bu ay içerisinde gerçekleştirilen bir ihale sonucunda artık 2026’da İstanbul’a Formula 1 yarışlarının geleceği kesinleşti.

F1

Bakan Ersoy’un yaptığı açıklamalara göre, İstanbul Park pisti için gerçekleştirilen ihale süreci başarıyla tamamlandı ve mayıs ayının ilk haftasında yer teslimleri yapılacak. Bu sürecin ardından hızlı bir şekilde 2026’da İstanbul’a Formula 1 yarışlarının getirilmesi için kontrat imzalama süreci başlayacak. Bu kapsamda, mevcut kiracının pisti boşaltması ve ihaleyi kazanan yeni kiracıya devretmesi gibi adımların atılacağı belirtiliyor.

Formula 1 tutkunlarının heyecanla beklediği bu gelişmelerle birlikte, İstanbul’un tekrar uluslararası motorsporları sahnesine dönmesi ve dünya çapında tanınmış yarışlara ev sahipliği yapması bekleniyor. İstanbul Park’ın tekrar F1 takvimine dahil edilmesi, Türkiye’nin spor turizmini artırması ve ülke genelindeki ekonomik canlanmaya katkı sağlaması bekleniyor. Heyecanla beklenen bu gelişmeler, spor dünyasında büyük bir heyecan yaratırken, Formula 1 tutkunlarını da heyecanlandırmaya devam ediyor.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir