Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. WhatsApp’ta sesli mesajlar artık metne çevrilebilecek!

WhatsApp’ta sesli mesajlar artık metne çevrilebilecek!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
75 0
whatsapp

WhatsApp, uçtan uca şifrelemeyi koruyarak akıllı telefonunuzdaki sesli notları yazıya dökecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

WhatsApp’ın Android cihazlarda sesli notları yazıya döken bir özellik geliştirdiği tespit edilen özellik, akıllı telefonunuzdaki konuşma tanıma özelliğini kullanacak, gönderilen ve alınan sesli notları yerel olarak işleyecek ve yazıya dökülen metni aynı sohbet penceresinde görüntüleyecek. Şu anda geliştirme aşamasında olan bu özellik, sesli bir mesajı dinlemenin mümkün olmadığı durumlarda kullanışlı olabilir. Ayrıca işitme engelli kullanıcılar için erişilebilirliği artırarak yerleşik sesli not özelliğini kullanmalarını sağlayabilir.

WABetaInfo, Android 2.24.7.8 için WhatsApp beta sürümünde geliştirilmekte olan yeni bir özellik keşfetti. Meta’nın sahip olduğu sohbet platformu hala bu özellik üzerinde çalışıyor, bu da beta test kullanıcılarının bile şu anda bu özelliği deneyemeyeceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, özelliğin yayınlandığında nasıl görünebileceğine dair bir görüntü de paylaşıldı.

WhatsApp

WABetaInfo tarafından yayınlanan ekran görüntüsünde, özelliğin sonunda kullanıcılara sunulduğunda nasıl çalışacağını açıklayan bir açılır kart görebiliyoruz. Bir mesaj kullanıcılara, akıllı telefonlarında sesli not dökümlerini etkinleştirmek için uygulamanın akıllı telefonlarına 150MB yeni uygulama verisi indirmesi gerekeceği yazıyor.

İlginizi çekebilir; WhatsApp hikaye süreleri uzuyor

WhatsApp ayrıca kullanıcılara, uygulamanın kullanıcı gizliliğini korurken ve mesajlar için uçtan uca şifrelemesini korurken sesli not transkriptleri sağlamasına olanak tanıyan cihaz içi konuşma tanıma özelliğini kullanacağını da bildirecek. Bu aynı zamanda, halihazırda indirilmiş olan sesli notların, veri mevcut olmadığında bile yazıya dökülebileceğini göstermektedir.

WhatsApp’ın aynı özelliği, iOS için WhatsApp beta sürümünün 23.9.0.70’in kullanıma sunulduğu Mayıs 2023’ten bu yana test ettiğini belirtelim. Uygulama ayrıca bu dil paketlerini kullanıcıların akıllı telefonlarına indirerek farklı dillerde transkripsiyon yapılmasını sağlıyor. Özellik haberine göre, iOS’taki WhatsApp kullanıcıları, metin normal mesajlar gibi dizine eklendiğinden bu transkriptler arasında da arama yapabilecek.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir