Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Wi-Fi 7 Resmi Olarak Duyuruldu: Sertifikasyon Süreci Başladı

Wi-Fi 7 Resmi Olarak Duyuruldu: Sertifikasyon Süreci Başladı

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 3 dk okuma süresi
29 0
wi-fi-7

Wi-Fi Alliance, Wi-Fi 7‘yi destekleyen cihazları sertifikalandırmaya resmen başladı. Sertifikasyon, tüketicilere ve işletmelere yönlendiriciler, akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer Wi-Fi 7 özellikli ürünlerin yeni standartla uyumlu olduğuna dair bir güvence sağlayacak. İşte detaylar.

Wi-Fi Alliance kuruluşu, Wi-Fi 7 Sertifikalı programının gelişiyle birlikte yeni Wi-Fi standardını destekleyen ürünleri sertifikalandırmaya resmen başladı. Bu aynı zamanda Wi-Fi 7 standardının resmi olarak tamamlandığını da gösteriyor. Wi-Fi organizasyonu daha önce bunun 2024’ün ilk çeyreğinde gerçekleşeceğini söylemişti. Sertifikalı Wi-Fi 7 desteğine sahip ilk cihazlar artık Wi-Fi Alliance’ın ürün bulucusunda listeleniyor.

İlginizi çekebilir; Intel 14. Nesil Core İşlemcilerini Duyurdu

Netgear ve TP-Link gibi Wi-Fi 7 destekli ürünler aylar önce piyasaya çıktı. Ancak bunlardan bazıları yeni Wi-Fi standardının ilk taslak sürümlerine dayanıyor. Bu ilk cihazlar hala nihai Wi-Fi 7 standardına güncellenebilir ve Wi-Fi Alliance tarafından onaylanabilir, ancak bu garanti değildir. Sertifikalı olmayan cihazlar da sertifikalı Wi-Fi 7 cihazlarıyla iyi çalışabilir, ancak bu da garanti değildir.

Wi-Fi 7, diğer özelliklerinin yanı sıra Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E’ye kıyasla daha yüksek hız ve iki kat daha fazla bant genişliği sunan en yeni nesil Wi-Fi teknolojisidir. Standart, diğer özelliklerinin yanı sıra 320MHz kanal genişliği, 6GHz frekans bandı desteği ve Çoklu Bağlantı İşlemi sunmaktadır. MLO olarak da bilinen ikinci özellik, cihazların daha yüksek verim hızları ve daha düşük gecikme süresi için aynı anda 2.4GHz, 5GHz ve 6GHz bantlarına bağlanmasına olanak tanıyor.

Wi-Fi 7 nedir?

Yeni standart, IEEE 802.11be standardına sahip, şu anda geliştirme aşamasında olan yeni nesil kablosuz internet ağ standardıdır. Wi-Fi 6’dan önemli ölçüde daha yüksek hızlar ve daha düşük gecikme süreleri sunar.

  • 320 MHz kanal bant genişliği: Wi-Fi 6’nın 160 MHz kanal bant genişliğine kıyasla, Wi-Fi 7’nin 320 MHz kanal bant genişliği, teorik maksimum hızları önemli ölçüde artıracaktır.
  • 6×16 Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MU-MIMO): Wi-Fi 6’nın 8×8 MU-MIMO’suna kıyasla, Wi-Fi 7’nin 16×16 MU-MIMO’su, aynı anda daha fazla cihaza veri aktarmasına olanak tanır.
  • 4096-QAM modülasyonu: Wi-Fi 6’nın 1024-QAM’ına kıyasla, Wi-Fi 7’nin 4096-QAM’ı, daha fazla veri aktarmak için daha gelişmiş bir veri kodlama yöntemidir.

Neler düşünüyorsunuz? Sosyal ağlarımızı kullanarak görüşlerinizi diğer Teknoloji Kampüsü okuyucularıyla paylaşın.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir