Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yapay zeka diyetisyenlerin tahtını sallıyor!

Yapay zeka diyetisyenlerin tahtını sallıyor!

Aslı Çapar Işık Aslı Çapar Işık - - 2 dk okuma süresi
48 0
yapay zeka

Yapay zeka son dönemin en çok konuşulan konularından biri. Saymakla bitirilemeyen marifetleri sayesinde dillerden düşmüyor. Özellikle matematik bilgisi ve dil çeviri kabiliyeti, çevirmenleri ve muhasebecileri işlerinden edeceği konusunda endişe yaratıyor. Fakat bu endişeye bir yenisi eklendi. Yapay zeka, diyetisyenlerin yerini mi alacak?

Kanadalı bilim insanları herkesi hayrete düşürecek bir yapay zeka sistemi geliştirme üzerinde çalışıyor. Bu sistemdeki hedef kişiler ise yemek porsiyonunu ayarlayamayanlar!

Evet, üstünde çalışılan sistem adeta bir diyetisyen görevi görerek, kişilerin alması gereken kalori miktarını hesaplıyor. Üstelik neredeyse ağza giden her bir kaşığı izleyerek!

Yakında herkesin kişisel diyetisyeni olacak

Daha önceki yapay zeka sistemlerinde beslenme takibi yapılabiliyordu. Fakat üzerinde çalışmalar yapılan bu yeni sistemde yemeklerin sadece üstten görünümü değil, her bir kaşık ya da çatal hesap ediliyor.

Kullanıcıya hassas ölçüm vaat eden bu sistemde çorbadan pilava her yiyeceğin kalorisi kişiye aktarılıyor. Adeta kişisel bir diyetisyen konumunda!

ilginizi çekebilir; https://teknolojikampusu.com/yapay-zeka-yok-olacak-meslekler

Dünya Sağlık Örgütü’nden sağlıklı yaşam için mücadele

Sağlıksız yaşam ve obezitenin artış gösterdiği şu günlerde yapay zeka gibi teknolojinin bu durumu kontrol altına alacağı öngörülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de geliştirmiş olduğu S.A.R.A.H yani sağlık için akıllı yapay zeka asistanı da tıpkı bu amaç için geliştirildi. SARAH, mikrofon aracılığıyla kendisine soru sorulmasını sağlıyor ve gerçek zamanlı yanıtlar sunuyor. Ekranda bulunan animasyon görünümündeki kadın, gerçek bir sağlık uzmanı gibi kullanıcıların sorunlarını gideriyor.

Sağlık için yapılan bu çalışmaların, insanlık için ne kadar faydalığı olacağı ise birkaç sene içinde netleşecek. Bakalım, yapay zeka sağlık alanında çalışan kişilerin yoğunluğunu hafifletebilecek mi?

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir