Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Yeni M1 İşlemcili MacBook Ailesi Tanıtıldı

Yeni M1 İşlemcili MacBook Ailesi Tanıtıldı

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 4 dk okuma süresi
57 0

Apple yeni MacBook Air ve Macbook Pro’yu tanıttı. Birçok kullanıcının takip ettiğini bu tanıtımda Apple Intel işlemcilerin Apple tarafında tarihe karıştığı açıkladı ve yeni ürettikleri M1 işlemciyi duyurdu. Yeni MacBook Air ve Macbook Pro da yapılan değişikler bazı kullanıcılar tarafından olumlu karşılanırken bazı kullanıcılar tarafından da olumlu karşılandı. Özellikle tanıtımda anlatılan işlemcinin gücü, uzun süreli pil ömrü, SSD’lerdeki hız artışı kullanıcılarda büyük beklenti oluşturdu. Bu yenilikleri sizler için anlattık.

Yeni işlemci M1

Intel işlemciler artık Apple tarafında tarih olacak gibi duruyor. Bu yeni M1 işlemcisi dünyanın ilk 5 nm teknolojisi ile üretilmiş işlemcisidir. Bir işlemcide kapasitörler arası ne kadar yakın olursa o yüksek performans ve düşük güç tüketimi gerçekleşir. İşlemcinin düşük güç tüketmesi de ısınma konusunda büyük bir önem taşımaktadır. Apple bu yeni M1 işlemci’nin eski MacBook da bulunan Intel işlemcilerden 5 kat daha güçlü olduğunu söylüyor. Arm mimarisi ile üretilmiş bu işlemci telefonlarımızda bulunan işlemciler gibi bütün birimleri (Ram, Dahili grafik işlemcisi, vb) işlemci içerisinde bulunduruyor ve hepsi beraber entegre bir şekilde çalışabiliyorlar.

Yeni MacBook Air

Yeni MacBook Air yeni işlemcisi ile eski MacBook Air’a göre 3,5 kat daha güçlü bir MacBook olarak karşımıza çıkıyor. Yeni M1 işlemcisi sayesinde bu Macbook işlemciyi soğutmak için herhangi bir fan bulunmuyor.Eski nesil MacBook Air’da birçok kişisin ağır işlemler sırasında şikayetçi olduğu fan sesinden M1 işlemciler sayesinde Apple kurtulmuş oldu. Aynı zamanda M1 işlemcini içinde bulunan dahili grafik işlemcisi eski nesline göre 5 kat daha fazla grafik performansı sunuyor.Sahip olduğu depolama biriminin eskisine göre 2 kat hızlı olması da dikkat çekici bir özellik.İşlemcide yapılan büyük yenilikle beraber Apple bize 18 saate kadar pil ömrü sunuyor. Bu yeni nesille beraber Apple MacBooklar da kişileştirme özelliğini de getirmiş oldu. Apple yeni MacBook’ta yeni bir panel kullanıyor. Panel daha canlı ve daha gerçek renkler yansıtıyor. Başlangıç fiyatı 10.999 TL olan MacBook Air 17 Kasım da Amerika ile aynı zamanda Türkiye de satışa sunulacak.

Yeni MacBook Pro

Yeni MacBook Pro M1 işlemci ile beraber geliyor. M1 işlemci sayesinde eskiye göre 2.8 kat daha fazla performans sunuyor. Aynı MacBook Air gibi 5 kat daha fazla bir grafik işlemcisine sahip olan Macbook Pro oldukça güçlü bir bilgisayar olmasından dolayı Apple bu bilgisayarda Macbook Air da bulunmayan fanı soğutmak için kullanmayı tercih etmiş. M1 işlemcisi ile bu bilgisayar bize tam 20 saat pil ömrü sunuyor. Video işleri ile uğraşanlar için önemli bir detay olarak daha canlı ve gerçek renk gösterebilen bir panele sahip olan MacBook Pro 8K video da oynatabiliyor. Başlangıç fiyatı 14.299 TL olan MacBook Pro 17 Kasım da Amerika ile aynı zamanda Türkiye de satışa sunulacak.

 

 

 

 

What’s your Reaction?
19
5
2
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir