Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. YouTube Reklam Engelleyici Uygulamalara Savaş Açtı!

YouTube Reklam Engelleyici Uygulamalara Savaş Açtı!

Serhat Sarımlı Serhat Sarımlı - - 2 dk okuma süresi
80 0
youtube

YouTube reklam engelleyicilerinin kullanımını engellemek için alınan önlemler işe yaramış gibi görünüyor. Wired‘a göre, bu yılın Ekim ayında rekor sayıda reklam engelleyicinin kaldırıldığı kaydedildi. İşte detaylar.

Veriler Ghostery, AdLock ve AdGuard gibi çeşitli reklam engelleyici geliştiricilerinden geliyor. Bu rakam yüz binlerce kaldırmaya denk geliyor. Görünüşe göre, kullanıcılar YouTube’da reklamlardan kaçınmak için alternatifler arıyorlardı, çünkü yükleme sayısı da aynı dönemde rekor seviyeye ulaştı.

Bir Ghostery sözcüsüne göre, eklentiyi kaldıran kullanıcıların yaklaşık yüzde 90’ı kararlarını YouTube’un değişiklikleriyle gerekçelendirdi. AdGuard ayrıca, YouTube’un reklam engellemeyi genişlettiği gün kaldırma sayısının 52.000’e yükselmesiyle bir model fark etti.

İlginizi çekebilir; MediaTek Amiral Gemisi Dimensity 9300 İşlemcisini Duyurdu!

Ghostery, Microsoft Edge’de reklam engelleyici kullanımının yüzde 30 oranında arttığını fark etti. Bu değişiklik, tarayıcı değiştirmenin YouTube’un engelleyicisinden kaçınmak için geçici bir önlem olarak işe yaramasından kaynaklanıyor.

YouTube’da reklamcılıkla ilgili sorun

Reklam engelleyici şirketlere göre YouTube’un bu hamlesi, hizmetin daha fazla reklam göstermesiyle aynı zamana denk geliyor. Şirketin, izleyicilerin daha fazla reklama karşı toleransını test ettiği söyleniyor.

Online reklamcılık alanında uzmanlaşmış Eyeo’ya göre sorun reklamda değil: tüketiciler kampanyaların istilacı, çok tekrarlayan ya da atlama seçeneği olmayan çok uzun süreli olması durumunda çok daha fazla rahatsız oluyor.

YouTube’da reklamların baş ağrısından kaçınmak için en iyi alternatif YouTube Premium’a abone olmaktır. Hizmet, reklamları kaldırmanın yanı sıra platformda kullanılabilirlik açısından başka avantajları da garanti ediyor.

Ancak, bu yılın Ağustos ayından bu yana, abonelik tüm seçenekler için daha pahalı hale geldi.

What’s your Reaction?
1
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir