Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sosyal Medya
  4. »
  5. YouTube RTÜK engeline takıldı: Yeni düzenlemeler geliyor

YouTube RTÜK engeline takıldı: Yeni düzenlemeler geliyor

Eymen Taner Eymen Taner - - 2 dk okuma süresi
176 0
youtube

YouTube içeriklerini denetlemek için RTÜK harekete geçti! Bu doğrultuda, yayınlara RTÜK denetimi uygulanabilmesi için platform, yeni bir hukuki düzenlemeden geçecek. İşte detaylar

RTÜK sosyal medyadaki içerikleri denetleyecek

2019 yılında yapılan bir düzenlemeyle Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK); Netflix, BluTV, Disney Plus gibi dijital yayın platformlarını denetlemeye başlamıştı. Bu platformların RTÜK’ten yayın lisansı alması ve kurum tarafından içeriklerin denetlenmesi gerekiyor. Şimdi ise RTÜK, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarındaki içerikleri denetlemek istiyor. Bu doğrultuda görüşmeler yapıldı ve düzenleme hazırlığı başladı. Artık sosyal medya platformlarında yayın yapanlar RTÜK kurallarına uymak zorunda ve RTÜK, istediği içerik için yayın yasağı getirebilecek. Platformlar da bu içerikleri kaldırmakla mesul olacak.

rtük

Son dönemde, Vole adlı YouTube kanalı tarafından yayınlanan bir videoda, futbol hakemi hakkında söylenen ağır ithamlar, sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Bu yayınla ilgili RTÜK tarafından ön inceleme başlatıldı ve ardından bir açıklama yapıldı. Bu bağlamda, sosyal medyadaki yayınların RTÜK denetimine tabi tutulması için çalışmaların devam ettiği ve YouTube ile görüşmelerin sürdüğü duyuruldu. Bu gibi hukuki düzenlemeler ile RTÜK’ün denetim altına alacağı sosyal medya platformalarının sayısının artması bekleniyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
0
0
0
0

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir