Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. YouTube, Yapay Zeka Destekli Yeni Video Özet Eklentisini Test Ediyor

YouTube, Yapay Zeka Destekli Yeni Video Özet Eklentisini Test Ediyor

YouTube, videolarını yapay zeka ile birleştirerek kullanıcıların izleyecekleri videoyu seçebilmesini kolaylaştırıyor. İşte detaylar

Eymen Taner Eymen Taner - - 3 dk okuma süresi
117 0
YouTube

Dünyaca ünlü teknoloji devi Google’ın destek sayfasındaki bir bildiriye göre YouTube, video özetlerini otomatik olarak oluşturmak için AI kullanımını test ediyor. Bu yeni eklenti, yapay zeka sayesinde videonun kısa bir açıklamasını oluşturarak kullanıcılara videonun tamamını izlemeden genel bir bakış atabilme olanağı sunacak.

“YouTube AI Video Özeti Henüz Sınırlı Sayıda Kullanıcı İçin”

31 Temmuz tarihli açıklamaya göre YouTube tarafından oluşturulan bu yapay zeka destekli yazılı özetlerin, kullanıcıların bir video hakkında hızlı bir özet okumasını ve kendileri için uygun olup olmadığına karar vermesini daha kolay hale getirdiği umuluyor ancak şimdilik bu özetlerin yalnızca sınırlı sayıda İngilizce videonun yanında görüneceği ve yalnızca sınırlı sayıda kullanıcı tarafından görüntüleneceği belirtiliyor. Ayrıca YouTube’un video özetlerinin nasıl görüneceğine dair görsellerin henüz paylaşılmadığını ifade edelim.

özet

Google; AI özetlerinin, YouTube videolarının yaratıcıları tarafından oluşturulan video açıklamalarının yerini almayacağını belirtiyor lakin deney aşamasındaki bu yeni özellik bu bağlamda özellikle yüksek süreli videolar için YouTube kullanıcıları cephesinde dikkat çekecekmiş gibi görünüyor. Ayrıca metin, başlangıçta izleme ve arama sayfalarında görünebilecek. Şirket, Mayıs ayındaki geliştirici konferansında, uygulama kullanıcı incelemelerini özetlemek için AI kullanımını ileri süren yeni bir Play Store özelliğini duyurmuştu. Google’da gerçekleşen bu bir dizi üretken yapay zeka girişiminden biri olan “yapay zeka tarafından oluşturulan video özetlerinin” şimdilik tam kapsamlı hale getirilip getirilmeyeceğini bilemiyoruz ve henüz test aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var.

logo

Google’ın YouTube için test ettiği yeniliklerden her birinin tam bir özellik haline gelemeyebileceğini söyleyelim ancak yapay zeka yazılımlarının en başarılı olduğu konulardan biri olan “özetleme” tarafında YouTube’un kesinlikle bir şansı bulunmakta. Peki, siz bu yeni eklenti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

What’s your Reaction?
5
3
2
1

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir