Teknoloji Kampüsü

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. YouTube’den Yeni NFT Hamlesi

YouTube’den Yeni NFT Hamlesi

Teknoloji Kampüsü Teknoloji Kampüsü - - 3 dk okuma süresi
59 0

TikTok, Instagram gibi platformlara rakip olmaya hazırlanan Youtube, NFT ve metaverse çalışmalarını hızlandırdı. 

YouTube, hızla büyümekte olan dijital ve sanal alemdeki sanat pazarı içinde bulunan dolandırıcılığı azaltmak ve oyun içeriğinin daha sosyal bir deneyime açmak için gelişmekte olan teknolojiler kullandığını söyleyerek NFT ve metaverse hakkındaki planlarını detaylandırdı. Alphabet Inc’in (veya Google’ın) sahip olduğu dünyanın en büyük video hizmeti, geçtiğimiz yıl TikTok ve Instagram ile rekabeti artırırken, kullanıcılara gelecek özellikler hakkında daha iyi rehberlik etmek istediğini söyledi. YouTube’un artık hem metaverse hem de NFT için çalıştığı biliniyor.

YouTube NFT ve metaverse için hazırlıklara başladı! 

YouTube geçtiğimiz ayda değiştirilemez token yani NFT’ler ile ilgili Web 3.0 teknolojileri araştırdığını söyledi. Ve şirket daha ileriye giderek son paylaştığı blogta NFT’leri platformuna getirebileceğini öne sürdü.

Biliyorsunuz son dönemlerde NFT satışlarında dolandırıcılık, telif hakkı hırsızlığı ve diğer tehlikeli davranışların çok yaygın oldu. Fakat YouTube, video kitaplığını kullanarak varlıkların meşruiyetini doğrulayabileceğine inandığını ifade etti. Blog yazısında şu cümleleri kullanan şirket,  “Hayranların benzersiz videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine ve hatta en sevdikleri içerik oluşturucuların deneyimlerine sahip olmaları için YouTube üzerinden doğrulanabilir bir yol sağlayabiliriz.” dedi.

Bununla yetinmeyip Web 3.0 araştırmasında insanların avatarlar aracılığıyla etkileşime girdiği metaverse’e de öncelik verdiğini de söyledi. Şirket, metaverse hakkında henüz kesin bir çalışmaya sahip olmadığını, ancak kullanıcıların metaverse’de birlikte video izlemesine izin verebileceğini ifade etti. “Ortak çıkarlar topluluğunu yönetmeye yardımcı olmak için NFT gibi birçok ilginç uygulama görüyoruz. Yaratıcılar için daha iyi kitle fonlaması sağlamak; sanatçılara, gelecekteki satışlar için kendi eserlerini basıp satmalarına yardımcı olmak istiyoruz. YouTube’un insanların bu alanda halihazırda yaptıklarına çok fazla benzersiz değer katabileceğini düşünüyoruz.”

What’s your Reaction?
20
9
0
2

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir